COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je streda 20. januára 2021. Sviatok má Dalibor zajtra má sviatok Vincent .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka
Na oddelení detskej psychiatrie liečili lekári s červenými nosmi Formátovať pre tlač

12 november 2010    

Vo štvrtok popoludní sa uskutočnila prvá návšteva zdravotných klaunov na oddelení detskej psychiatrie II. psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a LF UPJŠ. Medzi malých pacientov zavítali dvaja zdravotní klauni – doktor Krokodájl a asistent Bĺška. Svoju aktivitu začali konzultáciou so zdravotným personálom o psychickom a zdravotnom stave pacientov. Potom sa už venovali hlavne deťom, pre ktoré mali pripravené množstvo kúziel, pesničiek a humorných situácií. Bavili ich hádankami, žonglovaním či nafukovaním balónov a uplatňovali na nich zaujímavé „liečebné metódy“, medzi ktoré patrili svojské vyšetrenia, konzultácie i „operácie“. Deti reagovali na dvojicu zabávačov veľmi pozitívne a dobre sa zabavil aj zdravotnícky personál. Ten mal takisto možnosť okúsiť nezvyčajné liečebné zákroky klaunov šíriacich okolo seba radosť a pohodu, ktorí spríjemnili popoludnie všetkým.

Image

Vystúpenie klaunov na oddelení detskej psychiatrie trvalo viac než hodinu a jeho cieľom bolo rozptýliť humorom malých pacientov s psychiatrickými ochoreniami v nemocničnom prostredí a pomôcť im prekonať prípadnú úzkosť spojenú s liečbou či odlúčením od ich blízkych. Klauniádu zorganizovalo občianske združenie Červený Nos Clowndoctors. Hlavnou myšlienkou týchto jej aktivít je podporovať psychickú pohodu hospitalizovaných detí a prispievať tým k zlepšeniu ich celkového zdravotného stavu.

Na oddelení detskej psychiatrie II. psychiatrickej kliniky UN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ sú liečené deti s rôznymi poruchami správania. Sú medzi nimi pacienti s depresiami, úzkostnými stavmi a obsedantno-kompulzívnymi poruchami, tiež deti s tikmi a pomočovaním, schizofrenické, mániodepresívne, hyperkinetické či mentálne postihnuté. Pri ich liečbe sa kombinuje individuálna a skupinová psychoterapia s užívaním liekov.

Malí pacienti tiež cvičia, hrajú sa a chodievajú na prechádzky do nemocničného parku a na ihrisko. Príležitostné podujatia zábavného charakteru akými sú oslavy dňa detí, Mikuláša či karnevaly a podobné akcie sú súčasťou liečby, na ktorú deti veľmi dobre reagujú.

„Včerajšie vystúpenie doktorov-klaunov bolo veľmi humorné a deťom spríjemnilo pobyt v nemocnici. Bolo prínosom pre liečebný proces a ďalšie takéto aktivity samozrejme privítame,“ poznamenáva ordinárka pre detskú psychiatriu MUDr. Katarína Ackermanová.

História oddelenia detskej psychiatrie siaha do roku 1968, kedy bolo zriadené prvé detské psychiatrické oddelenie na ulici Janka kráľa. V roku 1985 sa  toto oddelenie presťahovalo do nemocnice na Rastislavovej ulici a jej súčasťou je doteraz. Ide o jediné detské oddelenie v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice, deti sú však liečené aj na ďalších pracoviskách nášho zdravotníckeho zariadenia.

Telefonický kontakt na oddelenie detskej psychiatrie: 055/ 615 2733, 2737

F O T O G A L É R I A : 

Image

Image

Image
Autor fotografií: Dionýz Kiss


Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 12 november 2010 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001