Dnes je streda 3. júna 2020. Sviatok má Karolína zajtra má sviatok Lenka .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka
Počas sviatkov si dajte pozor na úrazy! Formátovať pre tlač

22 december 2010    

      Počas Vianočných sviatkov vyhľadajú lekársku pomoc v Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice stovky pacientov. Najviac ich zvyčajne prichádza do nemocnice kvôli problémom s vysokým krvným tlakom, kolapsom, pre rôzne cievne a tráviace ťažkosti, ale i otravu alkoholom. Plné ruky práce majú aj naši úrazoví chirurgovia, ktorí ošetrujú hlavne rôzne rezné rany a iné poranenia, ku ktorým došlo domácnosti či zlomeniny po páde na klzkom chodníku. Vo zvýšenej miere prichádzajú na ošetrenie deti, ktoré sa doudierajú či dolámu pri hre na snehu. Traumatológovia preto všetkým radia ponáhľať sa pomaly a byť opatrný pri narábaní s ostrými predmetmi a horúcimi pokrmami. Veľká opatrnosť je samozrejme namieste aj počas silvestrovskej noci pri manipulácii so zábavnou pyrotechnikou.

      „Na Klinike úrazovej chirurgie sme v minulosti ošetrovali viacerých pacientov, ktorí sa vážne zranili po páde zo stoličky pri umývaní okien či páde na zem pri rezaní vianočného stromčeka. Menej kuriózne prípady predstavujú pacienti po dopravných nehodách, ku ktorým dochádza často celom zbytočne. Pred sviatkami sa zvyčajne veľmi ponáhľame, preto radím všetkým trochu spomaliť. Nech robíte čokoľvek, robte to s rozvahou," apeluje zástupca prednostu Kliniky úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a LF UPJŠ MUDr. Theodoz Molčányi.

      Sviatočnú atmosféru môže pokaziť aj rybacia kostička bolestivo zapichnutá v hrdle či jazyku. Pracovníci Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku UN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ zaznamenávajú viac takýchto prípadov v čase Vianoc, aj keď sporadicky sa objavujú aj po iné dni v roku.

      „Stáva sa, že k nám na Štedrý deň príde aj niekoľko takýchto pacientov. Keďže hlavne kostičky z kapra sú ostré, radím ho jesť pomaly, aby sa predišlo zbytočným nepríjemnostiam. Pokiaľ dôjde k zapichnutiu rybacej kostičky v ústnej dutine, je lepšie nevyťahovať ju svojpomocne, ale vyhľadať radšej pomoc lekárov,“ konštatuje prednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku prof. MUDr. Juraj Kovaľ, CSc., ktorý radí menším deťom vôbec nedávať pokrmy z rýb, čo majú kosti, pretože v prípade nutnosti odstránenia zapichnutej kostičky sa deti musia pred zákrokom uspať.

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001