Dnes je streda 3. júna 2020. Sviatok má Karolína zajtra má sviatok Lenka .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka
V UNLP Košice sa narodilo dievčatko dlhé 58 centimetrov a vážiace 5430 gramov Formátovať pre tlač

28 február 2011    

Na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice sa minulý štvrtok narodilo dievčatko, ktoré patrí medzi najväčšie deti narodené v našom zdravotníckom zariadení. Pri narodení vážilo 5430 gramov a meralo 58 centimetrov! Mamičkou malej Stely je 35-ročná Svetlana Šipošová z obce Ďurkov pri Košiciach a dievčatko je jej druhým dieťaťom. Mamička aj dieťatko sú v poriadku a dnes mohli byť prepustené z nemocnice domov, pričom ochotne zapózovali košickým novinárom. 

Image
Foto: Dionýz Kiss

„U pacientky bol indikovaný pôrod cisárskym rezom vzhľadom na veľkosť plodu a skutočnosť, že aj jej prvé tehotenstvo bolo ukončené cisárskym rezom. Pôrod sa uskutočnil vo štvrtok ráno v celkovej anestézii a bol bez komplikácií,“ konštatoval MUDr. Tibor Ginelli, ktorý dievčatko minulý týždeň priviedol na svet.

Podľa Svetlany Šipošovej bolo bezproblémové aj celé tehotenstvo a veľký plod ju ani nijako zvlášť neobmedzoval v pohybe. „Snažila som sa robiť to, čo bežne a teší ma, že bol priebeh tehotenstva bez akýchkoľvek problémov. To, že bude bábätko väčšie, než je obvyklé, som sa dozvedela až niekoľko týždňov pred pôrodom po ultrazvukovom vyšetrení. Bola som dosť prekvapená a som veľmi rada, že všetko prebehlo bez nejakých ťažkostí. Pracovníkom II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky a neonatologického oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice sa chcem poďakovať za výbornú starostlivosť veľmi milý prístup,“ poznamenala pri prepustení šťastná mamička, ktorej prvorodený chlapček vážil pri narodení 4020 gramov a meral 52 centimetrov.

Deti sa rodia obyčajne v určitom hmotnostnom rozmedzí a ideálne je, keď nie sú primalé ani priveľké. Pri narodení mimoriadne veľkých detí je podozrenie, že ich matka trpí diabetom (cukrovkou), pretože vysoká hladina inzulínu v krvi môže podporovať rast dieťaťa v maternici.

„V tomto prípade tomu tak našťastie nie je a telesné proporcie bábätka sú skôr geneticky podmienené. Keďže mamička i bábätko sú úplne v poriadku, mohli byť prepustený z nemocnice už na piaty deň,“ informovala primárka Neonatologického oddelenia UN L. Pasteura Košice MUDr. Božena Pšeničková, CSc.

Narodenie detí s hmotnosťou cez 5 kilogramov je pomerne raritné, oveľa častejšie prichádzajú na svet novorodenci s nižšou ako ideálnou pôrodnou hmotnosťou. Stela vážiaca 5430 gramov nie je najťažším dieťaťom narodeným v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice, ale patrí medzi najdlhších novorodencov. V pôrodnej hmotnosti tromfol Stelu chlapček Šimon, ktorý sa narodil 12. marca 2007 na I. gynekologicko-pôrodníckej klinike UNLP Košice. Vážil 5880 gramov a meral 56 centimetrov.

F O T O G A L É R I A :

Image

Image

Image

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 01 marec 2011 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001