COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 16. januára 2021. Sviatok má Kristína zajtra má sviatok Nataša .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka
Svetový deň glaukómu: na Očnom oddelení UNLP Košice Vám v stredu vyšetria vnútroočný tlak Formátovať pre tlač

08 marec 2011    

Očné oddelenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura  Košice na Rastislavovej 43 sa zajtra pripojí k Svetovému dňu glaukómu zameranému na boj proti glaukómu (zelenému zákalu), ktorý patrí medzi vážne a zrak ohrozujúce ochorenia a je druhou najčastejšou  príčinou slepoty na svete. Pracovisko zrealizuje bezplatné merania vnútroočného tlaku pre širokú verejnosť a pri zistení vyšších hodnôt vnútroočného tlaku, ktorý je rizikovým faktorom pre vznik glaukómu, budú pacienti doporučení na kompletné očné  vyšetrenie.

Cieľom akcie je odhaliť prípadné zdravotné problémy pacientov a zvýšiť   povedomie a informovanosť  ľudí o zelenom zákale vzhľadom na tom, že predstavuje chronické ochorenie, ktoré si vyžaduje celoživotnú liečbu a starostlivosť oftalmológa. Iba skorým odhalením ochorenia a vhodnou liečbou sa totiž môže  predísť nenávratnej strate videnia. Bezplatné merania sa uskutočnia v stredu 9. marca 2011 v čase od 10.00 do 15.00 hodiny na Očnom oddelení UN L. Pasteura Košice (Rastislavova 43, IV. pavilón, 1. poschodie).

„Glaukóm je hlavnou príčinou slepoty v európskych krajinách a môže ohrozovať všetky vekové  kategórie. Medzi rizikové faktory patria zvýšený vnútroočný tlak, vek nad 40 rokov, krátkozrakosť a ďalekozrakosť, výskyt zeleného zákalu u rodinných príslušníkov, migréna, fajčenie a cievne ochorenia," hovorí primárka Očného oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice MUDr. Danica Jonecová.

Jedinou možnosťou, ako predísť následkom, ktoré zelený zákal spôsobuje, je včasná prevencia, odhalenie ochorenia a jeho vhodná liečba. Odhaliť vznikajúci glaukóm pomáha zariadenie, ktoré meria vnútroočný tlak. U pacientov s podozrením na glaukóm je nutné okrem sledovania vnútroočného tlaku vyšetriť aj zrakový nerv a zorné pole pomocou perimetrického vyšetrenia.

„Glaukóm je jedným z najzávažnejších problémov v oftalmológii. Trpí ním asi 2% populácie nad 40 rokov a postihuje aj mladšiu generáciu, čím sa stáva celospoločenským problémom. Glaukóm je termín pre špecifickú očnú chorobu s charakteristickým poškodením  zrakového nervu, ktorá má mnoho príčin a rôzne klinické prejavy. Vznik a rozvoj glaukómu ovplyvňujú rizikové faktory – vyšší  vnútroočný  tlak, cievne ochorenia, vek, rodinná predispozícia, krátkozrakosť či životný štýl. Zmeny vzniknuté pri glaukóme postihujú videnie a zorné pole, a sú trvalé, preto je nutné zmenám predchádzať včasným odhalením problému a jeho liečbou,“ zdôrazňuje MUDr. Danica Jonecová. Ako poznamenáva, spoločným znakom je  u väčšiny glaukómov je bezpríznakový priebeh ochorenia, na vznikajúci problém však poukazuje vyšší  vnútroočný  tlak. Preto majú merania vnútroočného tlaku veľký význam a Svetový deň glaukómu prispieva k prevencii  ochorenia.


      Očné oddelenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice

       História pracoviska  siaha do roku 1926, kedy vzniklo samostatné očné oddelenie vo vtedajšej Štátnej nemocnici. V súčasnosti poskytuje pracovisko liečebno-preventívnu starostlivosť na 15-tich lôžkach. Pracovisko je vybavené modernou prístrojovou technikou, medzi ktorou nechýbajú uultrazvukové diagnostické prístroje, počítačový perimeter, kombinovaný laser,  retinálne kamera a OCT (optická koherentná tomografia). 
      Vybavenie operačnej sály umožňuje robiť všetky očné operácie na úrovni súčasných medicínskych kritérií. Medzi najčastejšie chirurgické zákroky vykonávané na očnom oddelení patria: operácia šedého zákalu, vitreoretinálne operácie, operácie úrazov, transplantačné operácie, operácie strabizmu a všetky extraokulárne zákroky. Niektoré chirurgické výkony
na tomto pracovisku je možné operovať v rámci jednodňovej chirurgie.
      Komplexnú liečebno-preventívnu oftalmologickú starostlivosť zabezpečuje v týchto
špecializovaných ambulanciách:   
       - Príjmová a konziliárna ambulancia
       - Glaukómová ambulancia
       - Metabolická a cievna ambulancia, laser
       - Detská a strabologická ambulancia
       - Vitreoretinálna ambulancia

      Kontakt:
      Telefón: 055/ 615 2461 Glaukómová ambulancia, 055/ 615 2452 (sekretariát)
      e-mail: ocne@fnlp.sk
    

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 31 marec 2011 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001