Dnes je piatok 29. mája 2020. Sviatok má Vilma zajtra má sviatok Ferdinand .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka
V UNLP Košice sa uskutočnila pietna slávnosť venovaná obetiam ničivej vlny tsunami v Japonsku Formátovať pre tlač

28 marec 2011    

      Niekoľko desiatok pracovníkov Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice si dnes popoludní položením kytice kvetov a zapálením sviečok pripomenulo obete ničivého zemetrasenia a vlny tsunami v Japonsku. Pietna spomienka sa uskutočnila v pondelok 28. marca 2011 o 13. hodine pri Stĺpe mieru osadenom v areáli Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice na Rastislavovej 43.

„Pred sedemnástimi dňami zasiahlo Japonsko silné zemetrasenie a následne ničivá vlna tsunami. Počet mŕtvych a nezvestných presiahol 22 tisíc a státisíce ľudí prišli o svoje domovy a žijú v evakuačných centrách. Japonsko v týchto dňoch čelí najväčšej povojnovej katastrofe a zábery z postihnutých miest, ktoré sledujeme každodenne v správach, vzbudzujú silný pocit súcitu a spolupatričnosti. Dovoľte mi pripomenúť pri tomto obelisku, ktorého myšlienka k nám prišla práve z Japonska, pamiatku tých, čo pri tejto prírodnej pohrome prišli o život. Zároveň by som rada v mene zamestnancov Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice vyjadrila podporu ľuďom, ktorí ju prežili, no sú naďalej sužovaní počasím a nedostatkom základných zdrojov i všetkým Japoncom, ktorých sa bytostne dotýka,“ predniesla na pietnej slávnosti pri Stĺpe mieru riaditeľka Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice MUDr. Iveta Marinová, MPH.

Image
Autor fotografií: Dionýz Kiss

Obelisk bol vztýčený v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice 6. decembra 1996 ako súčasť projektu naplneného myšlienkou pozitívneho postoja človeka k sebe, k druhými i k všetkým živým bytostiam na celej planéte.

Dnes je namieste vyslať pozitívne myšlienky práve k tým, ktorí dali svetu tieto symboly mieru a pozitívneho myslenia.

Projekt Stĺpy mieru vznikol po 2. svetovej vojne v Japonsku ako odozva na výbuch atómovej bomby v Hirošime a Nagasaki. Stĺpy mieru sú symbolické obelisky z dreva alebo z oceľovej konštrukcie, do ktorých sa umiestňujú pozitívne odkazy na zachovanie mieru a života na Zemi. Keďže do nich ľudia ukladajú lístočky so svojimi pozitívnymi prianiami, nazývajú sa aj obeliskmi dobrých želaní.

Od 2. svetovej vojny bolo postavených niekoľko miliónov takýchto stĺpov. V roku 1996 bolo Slovensku darovaných 100 stĺpov mieru od japonskej nadácie Spoločnosť pre zachovanie mieru. Stĺpy mieru sa prostredníctvom projektu Zdravé školy osadzovali pri rôznych kultúrno-spoločenských aktivitách v mestách, obciach, záhradách, inštitúciách, nádvoriach a iných významných miestach. Sú miestom symboliky na podporu vzájomnej úcty, porozumenia na pracovisku, v školách, rodinách a na zachovanie mieru vo svete.

F O T O G A L É R I A :

Image

Image

Image

Image

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 28 marec 2011 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001