Dnes je streda 3. júna 2020. Sviatok má Karolína zajtra má sviatok Lenka .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka
Rodička mala krátko pred pôrodom v krvi 2,4 promile alkoholu! Formátovať pre tlač

06 apríl 2011    

S raritným prípadom alkoholom intoxikovanej rodičky sa v týchto dňoch stretli pracovníci Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice. Tridsaťdvaročná prvorodička prišla do pôrodnice zjavne pod vplyvom alkoholu, preto jej zdravotnícky personál odobral krv. Toxikologické vyšetrenie potvrdilo, že nastávajúca mamička mala niekoľko hodín pred pôrodom v krvi 2,4 promile alkoholu!

Žena prišla na II. gynekologicko-pôrodnícku kliniku s pôrodnými bolesťami v utorok 5. apríla dvadsať minút po polnoci. Krátko pred desiatou hodinou predpoludním priviedla na svet chlapčeka, ktorý vážil 2890 gramov a meral 47 centimetrov. Vo vzorke krvi odobratej z pupočníkovej krvi bol zistený obsah alkoholu 0,12 promile. Niekoľko hodín predtým však malo dieťa vo svojej krvi alkoholu oveľa viac, pretože alkohol sa dostáva cez placentu do krvi dieťaťa. Pravdepodobne bola hladina alkoholu v jeho krvi totožná s hladinou alkoholu v krvi matky.

Doc. Ľubomír Legáth, PhD., prednosta Kliniky pre pracovné lekárstvo a klinickú toxikológiu Univerzitnej nemocnice  L. Pasteura Košice a LF UPJŠ a hlavný odborník MZ SR pre klinické pracovné lekárstvo a klinickú toxikológiu vysvetľuje, že počas tehotenstva alkohol voľne prechádza placentou a koncentrácia v obehu plodu je identická s koncentráciou v obehu matky. „Na dieťa pôsobí alkohol a jeho metabolity, ktoré sa hromadia v plodovej vode, toxicky. Vylučovanie alkoholu plodom je pritom pomalšie v porovnaní s vylučovaním u matky, takže plod je vystavený jeho účinkom dlhšie. Alkohol môže ovplyvniť plod v priebehu celého tehotenstva a stupeň a forma poškodenia plodu závisí na tom, v ktorom období tehotenstva žena alkohol konzumovala,“ Doc. Ľubomír Legáth, PhD.

Podľa slov zástupcu prednostu II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNLP Košice a LF UPJŠ o MUDr. Ladislava Rosochu prebehol pôrod spontánne a bez komplikácií. Dieťa je v starostlivosti neonatológov v špeciálnom pokojovom režime. Snažia sa s ním čo najmenej manipulovať kvôli stresu spôsobenému alkoholom. Má zvýšené monitorovanie životných funkcií.

„Abstinenčné príznaky a zmeny sa prejavujú často až 24 hodín po pôrode. Toto bábätko je mimoriadne nepokojné, dráždivé a precitlivelé na zvuky, okrem toho sa u neho môže ešte objaviť  zrýchlené dýchanie, tras, zvýšené svalové napätie, zvracanie a tráviace problémy. Alkohol tiež mohol spôsobiť poškodenie nejakých orgánov,“ konštatuje primárka neonatologického oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice MUDr. Božena Pšeničková, CSc. S takýmto prípadom ťažkej opitosti mamičky sa stretla vo svojej praxi iba po druhý raz, prvý krát pred zhruba štvrťstoročím. „Nastávajúce mamičky niekedy konzumujú počas tehotenstva alkohol, čo môže mať vážne následky na plod. Avšak takáto intoxikácia rodičky je naozaj raritná,“ dodáva.

Žena udávala, že bola večer nervózna, preto si dala pohár vína. Konzumáciu alkoholu počas tehotenstva vylúčila. Napriek tomu pristupujú neonatológovia k dieťaťu ako k  dieťaťu matky potenciálne závislej na alkohole a iných omamných látkach. Preto malého pacienta špeciálne monitorujú a realizujú špeciálne vyšetrenia na drogy.

„Alkohol konzumovaný počas tehotenstva vyvoláva takmer u polovice novorodencov fetálny alkoholový syndróm, ktorý predstavuje zvýšené riziko pre výskyt vrodených anomálií a poškodenie intelektu. Spôsobuje napríklad prenatálne a postnatálne poruchy rastu, deformácie tváre a tvaru hlavy a poškodenia centrálnej nervovej sústavy, často mentálnu retardáciu,“ poznamenáva primárka neonatologického oddelenia MUDr. Božena Pšeničková, CSc.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 07 apríl 2011 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001