COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je streda 20. januára 2021. Sviatok má Dalibor zajtra má sviatok Vincent .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka
NA SLOVENKU ROKA BOLA NOMINOVANÁ AJ RIADITEĽKA UNLP KOŠICE IVETA MARINOVÁ A PROF. RUŽENA TKÁČOVÁ Formátovať pre tlač

28 apríl 2011    

      Na titul SLOVENKA ROKA boli nominované aj dve Košičanky, pracovníčky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice - riaditeľka UNLP Košice MUDr. Iveta Marinová,  MHP a prednostka Kliniky pneumológie a ftizeológie UNLP Košice a LF UPJŠ prof. MUDr. Ružena Tkáčová, CSc., obe v kategórii ZDRAVOTNÍCTVO. Viac informácií nájdete na: http://zenskyweb.sk/index.php/slovenka-roka
      Kliknite na „čítať viac“ a prozrite si profily oboch nominovaných a ich odpovede na otázky, ktoré boli zverejnené 19.4.2011 v časopise SLOVENKA.


      MUDr. IVETA MARINOVÁ, MPH, riaditeľka Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice:

      Už ako tridsaťštyriročná zamenila miesto lekárky pri lôžku za riaditeľské kreslo a odvtedy je viac manažérkou.
      „Zmysel svojej práce som našla v tom, že pomáham pacientom inak - vytváram podmienky, aby sa mohli kvalitne liečiť," hovorí žena, ktorá v manažérskej činnosti nachádza paralelu s urgentnou medicínou. „Tak ako keď som bola lekárkou na detskej JIS-ke a nikdy som nevedela, aký akútny prípad budeme v ten deň zachraňovať, tak dnes odchádzam každé ráno do práce plná vzrušenia a očakávania nových problémov. Ani jeden deň nie je podobný predchádzajúcemu, ani jeden nie je pokojný. Som dynamický typ a práca by ma ani nebavila, keby som nemusela riešiť problémy," tvrdí Iveta Marinová. Začiatkom tohto roka vyšla víťazne z konkurzu, kde popri nej kandidovalo sedemnásť mužov. Stala sa prvou ženou na poste riaditeľa druhej najväčšej nemocnice na Slovensku, ktorá má 1 616 lôžok a s takmer štyrmi tisíckami zamestnancov je druhým najväčším zamestnávateľom v Košiciach.
      Silnou stránkou Ivety Marinovej je jej široký záber, schopnosť nazerať na veci z nadhľadu a vnímať nemocnicu ako celok. „Je dôležité mať vízie a dokázať pre ich uskutočnenie získať spolupracovníkov," objasňuje riaditeľka, ktorú čaká ťažké obdobie, keď bude potrebné stabilizovať hospodárenie a zmeniť nemocnicu na akciovú spoločnosť. V práci rada rieši komplikované problémy a má rada vzrušenie, ale priznáva, že doma si od nich rada oddýchne. Preto si váži pokojné rodinné zázemie, ktoré jej poskytuje manžel, dospelý syn s rodinou a šťastné chvíle prežíva s trojročným vnúčikom.

      1. Ktorý moment vo svojej kariére považujete za zlomový a prečo?
      Deň, keď som sa stala námestníčkou riaditeľky detskej nemocnice. Tým sa zmenilo celé moje smerovanie a vyžadovalo si to aj doplnenie môjho lekárskeho vzdelania o manažérske.
      2. Čomu vás vaša profesia naučila?
      Jednoznačne pokore. Ak pracujete na jednotke intenzívnej starostlivosti, máte dobrý pocit, ak zachránite život, ale nie vždy sa to podarí. Tam človek zistí, že nie je všemohúci, že existuje vyššia moc, ktorá je silnejšia. Počas celej svojej praxe sa usilujem zachovať si zmysel pre spravodlivosť a robiť rozhodnutia, ktoré nepoškodia ani jednu stranu.
      3. Čo by ste ešte chceli v kariére dosiahnuť?
      Predovšetkým musím dosiahnuť, aby sa naša nemocnica dostala zo straty. Do funkcie riaditeľky som nastupovala s heslom, že chceme mať spokojných pacientov aj zamestnancov, ktorí budú radi chodiť do práce. 

      Lekárka v manažérskom kresle
      Začínala ako lekárka v košickej detskej nemocnici, kde prešla viacerými oddeleniami a najdlhšie pracovala na jednotke intenzívnej starostlivosti. V roku 1992 sa stala námestníčkou a o dva roky neskôr riaditeľkou tejto nemocnice. Po dvanástich rokoch prešla na pozíciu vedúcej Odboru kvality Fakultnej nemocnice L. Pasteura, v ktorej neskôr dva roky pôsobila ako námestníčka riaditeľa. Na jeseň minulého roka bola dočasne poverená vedením tejto nemocnice a v novembri sa prihlásila do konkurzu omiesto riaditeľa.
      Spomedzi osemnástich uchádzačov zvíťazila práve Iveta Marinová. Zavážili jej dlhoročné skúsenosti aj jasné ciele na ozdravenie ekonomiky. Táto lekárka v manažérskej funkcii, ktorej prednosťou je vysoké pracovné nasadenie, je už dva roky aj predsedníčkou Územného spolku Červeného kríža Košice-mesto.


      Prof. MUDr. RUŽENA TKÁČOVÁ, DrSc., prednostka Kliniky pneumológie a ftizeológie Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice:

       Už v detstve bolo jej túžbou nájsť spôsob, ako liečiť závažné, život ohrozujúce choroby. „Pokladám sa za človeka cesty, nie cieľa," konštatuje. „Každý profesionálny cieľ bol vždy vlastne míľnikom na konci istej etapy. Pre mňa je podstatné, čo na tejto ceste prežívam: radosť a uspokojenie z vyliečenia mnohých pacientov, ako i úcta k životu a jeho zákonitostiam v situáciách, keď sa ľudský život blíži ku koncu. Stále ma neopustili ani zvedavosť, nadšenie a vzrušenie výskumníka, striedajúce sa s krátkymi a vždy poučnými chvíľami sklamania." Svojou cestou nekráča sama, ale s manželom, tiež lekárom, a so svojimi tromi deťmi, z ktorých prvé sa narodilo v čase posledných vysokoškolských skúšok. Po narodení druhého syna sa nevrátila k práci sekundárnej lekárky, ale nastúpila na doktorandské štúdium, ktoré sa v čase narodenia dcéry stalo základom pozvania na postdoktorandské štúdium na Univerzitu v Toronte.
      Pred jedenástimi rokmi sa vrátila do Košíc na Kliniku pneumológie a ftizeológie Lekárskej fakulty UPJŠ a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a v roku 2004 sa stala jej prednostkou. Úspechom jej lekárskej, pedagogickej a výskumnej práce je zavedenie metód neinvazívnej ventilácie pacientov so zlyhaním dýchania do rutinnej klinickej praxe.

      1. Ktorý moment vo svojej kariére považujete za zlomový a prečo?
      Prihlásenie sa na denné doktorandské štúdium v odbore normálna a patologická fyziológia po narodení druhého syna. Neskôr, presne v deň narodenia mojej dcéry, mi napísal profesor Bradley z Toronta pozývajúci list na viacročný študijný pobyt. O tom, či odísť na dlhodobý pobyt s tromi deťmi, som sa rozhodovala v pôrodnici. Pobyt v Kanade pre mňa znamenal nesmierny prínos k odbornému rastu.
      2. Čomu vás vaša profesia naučila?
     Nekompromisnosti a náročnosti - predovšetkým voči sebe. Výskumná práca vyžaduje veľkú dávku optimizmu a vytrvalosti, kreatívnosti i flexibility, pričom nepozná výhovorky či výhybky. Naučila ma aj trpezlivosti - riešenie akéhokoľvek významného výskumného problému je nielen dobrodružstvom, ale i behom na dlhé trate. Práca lekárky ma navyše obohatila o základné poznanie týkajúce sa ľudských hodnôt: žiaden z mojich ťažko chorých pacientov pozerajúc sa smrti do tváre nehľadal odpoveď na otázku „Koľko som zarobil, čo som dosiahol...", ale pýtal sa: „Čo som urobil, čo po sebe zanechám..."
      3. Čo by ste ešte chceli v kariére dosiahnuť?
      Na mojej ceste sú pre mňa rozhodujúce dva zážitky: obrovské uspokojenie z pomoci pacientom a neutíchajúca radosť z poznania. Z tohto pohľadu nemám nijaký kariérny sen. Na druhej strane, mám konkrétnu predstavu, čo si želám pre pacientov s pľúcnymi chorobami: zriadenie jednotky intenzívnej starostlivosti na našej klinike, aby sme liečbu neinvazívnou ventiláciou mohli aplikovať tak kvalitne ako v najvyspelejších európskych krajinách.

      Lekárka - pedagogička -výskumníčka
      Po ukončení štúdia medicíny pracovala na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde získala prvé skúsenosti s pacientmi v kritických stavoch. Počas doktorandského štúdia pracovala vo výskume vzťahov medzi činnosťou srdca a pľúc, v ktorom pokračovala aj počas práce na internej klinike a neskôr na Univerzite v Toronte. Od roku 2004 je prednostkou Kliniky pneumológie a ftizeológie Lekárskej fakulty UPJŠ a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach; v roku 2005 sa stala profesorkou vnútorného lekárstva a v roku 2010 doktorkou vied. Venuje sa tiež profesionálnemu rastu svojich študentov a doktorandov. Súčasné zameranie jej výskumnej skupiny je pokračovaním celoživotnej práce v oblasti štúdia vplyvu nedostatku kyslíka na životne dôležité funkcie. Výsledky výskumu profesorky Tkáčovej sú výborne akceptované i na medzinárodných vedeckých fórach.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 28 apríl 2011 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001