Dnes je pondelok 6. apríla 2020. Sviatok má Irena zajtra má sviatok Zoltán .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow PLUS JEDEN DEŇ: Lukáš a Adam namiesto prázdnin bojujú o život
PLUS JEDEN DEŇ: Lukáš a Adam namiesto prázdnin bojujú o život Formátovať pre tlač

15 júl 2014    

Uverejnené: 30.6.2014
Redaktor: Ľubo Ferko

Len pár hodín si užívali prázdniny a už im šlo o život! Adama J. (10) a Lukáša Š. (10) zo Spišskej Novej Vsi v sobotu popoludní vážne zranil výbuch delobuchu. Namiesto vytúžených zábaviek sa ocitli na operačnom stole a prázdninové dni prežijú v nemocnici. Mali šťastie, že výbuch vôbec prežili.

Chlapci sa hrali na letisku v Spišskej Novej Vsi. Je to obrovská lúka, kde je pár hangárov malých vrtuľníkov. Chodia sem mnohí, takže ťažko odhaliť, po kom ostal delobuch trčiaci zo zeme. Žiaľ, Adam a Lukáš ho našli a zapálili. Pyrotechnika explodovala a výbuch školákov doráňal.

 "Museli im rozstrihať oblečenie, mali ho priškvarené na tele," opísal pán z letiska. Jeden chlapec mal ležať pri mieste explózie, druhý sto metrov od neho. Ťažšie zraneného Adama odviezol vrtuľník do košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, kde ho okamžite operovali.

 "Utrpel vážnejšie zranenia na viacerých častiach tela. Je však stabilizovaný a pri vedomí," povedala hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová.

 Televízia JOJ uvádza, že mu amputovalo prst a má popálené nohy i tvár. Podľa našich informácií sa rozhoduje o tom, či ho prevezú do detskej nemocnice, alebo do nemocnice v Šaci, ktorá sa špecializuje na popáleniny. Lukáša previezli na traumacentrum do prešovskej nemocnice.

 "Má poranenú pravú ruku, obidve nohy a zranenie v oblasti panvy. Hneď po prijatí podstúpil operáciu. Zranenia sú vážne, ale je stabilizovaný a mimo ohrozenia života," oznámila hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

 Polícia už má prvé výsledky. "Nešlo o výbušninu. Podľa predbežných informácií expertov ide o zábavnú pyrotechniku," informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mesárová. Malo by ísť o 75-milimetrovú delovú ranu. Je to silná pyrotechnika.

 Zdrvené rodiny
 Rodičia chlapcov ostali v nemocniciach. O Adamových dvoch súrodencov sa stará babka. "Nehnevajte sa, nebudem o tom hovoriť," vzdychla smutne. "Adamko je zlaté chlapča, veríme, že to dobre dopadne," dúfa rodinná známa.

 Vyplašení sú i ľudia zo sídliska Mier, kde býva Lukáš. "Ešte v sobotu ráno som chlapca videla vychádzať z bytovky a za pár hodín sa stalo toto. Ani si neviem predstaviť, čo prežívajú jeho rodičia," povedala suseda.

 Čo chlapcov zranilo?
 Delobuch 75-milimetrová delová rana je zábavná pyrotechnika III. triedy nebezpečnosti. Používa sa pri veľkých ohňostrojoch. Manipulovať s ňou môžu len vyškolené osoby staršie ako 18 rokov, ktoré majú preukaz odbornej spôsobilosti. Delobuch dosahuje silný zábleskový i zvukový efekt.
 
 Bezpečná vzdialenosť pri jeho iniciácii je 50 metrov. Používať sa môže len na otvorenom priestranstve. Tlaková vlna z výbuchu v tesnej blízkosti osôb či v uzavretom priestranstve môže spôsobiť ťažké zranenia.

 Nepodceňujte letné nástrahy!
 Detskí lekári dobre vedia, že prázdniny sú pre školákov pomerne nebezpečným obdobím.
 "Zvyšuje sa počet úrazov detí, pribúda zlomenín i vážnejších zranení. Je to najmä tým, že školáci viac športujú a pohybujú sa vo voľnej prírode," hovorí námestník riaditeľky košickej Detskej fakultnej nemocnice Juraj Bazár. Vážnejšie zranenia sa týkajú najčastejšie bicyklovania a kúpania, u tínedžerov v kombinácii s alkoholom.

 "Rodičia by mali dohliadnuť, aby sa deti nebicyklovali bez prilby, aby rešpektovali miesta, kde je zákaz kúpania alebo aby sa kúpali len pod dozorom dospelých," radí lekár. V súvislosti s nešťastím v Spišskej Novej Vsi pridáva radu aj polícia.

 "Rodičia by mali deti poučiť, aby nebrali do rúk nájdené podozrivé predmety, ale radšej nález oznámili dospelej osobe," upozorňuje košická policajná hovorkyňa Jana Mesárová.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001