Dnes je pondelok 6. apríla 2020. Sviatok má Irena zajtra má sviatok Zoltán .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow MUDr. Milan Maretta sa venuje výskumu cievnych chorôb
MUDr. Milan Maretta sa venuje výskumu cievnych chorôb Formátovať pre tlač

08 január 2015    

Uverejnené: 3.1.2015
Autorka: Eva Eperješiová

Milan sa stal študentom roka 2014: Mladík je nádejou pre ťažko chorých ľudí!

Milan Maretta (25) roky skúma cievne diagnózy. Absolvent Lekárskej fakulty Univerzity sa stal študentom roka. 
Študent prišiel na to, ako v budúcnosti odhaliť riziko život ohrozujúcej choroby, ale i na možnosť zmiernenia jej následkov. Úspechy vo výskume mu priniesli ocenenie Študentská osobnosť roka 2013/2014 v kategórii Lekárske vedy, farmácia.
Mladý ambiciózny lekár Milan Maretta dosiahol výborné študijné i výskumné výsledky. Uspel i v ankete neziskovky Junior Chamber International – Slovakia. „V spolupráci s Ústavom histológie a embryológie LF som skúmal ischemicko-reperfúzne poškodenie tenkého čreva. Je to život ohrozujúci stav, vznikajúci pri zastavení toku krvi do postihnutej časti tenkého čreva,“ vysvetľuje Maretta. Odhalil, že poškodenie čreva môže zmierniť podanie glutamínu a prerušované zastavovanie prietoku zásobujúcou cievou počas operácie. 
 
Milan spolupracuje aj s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb. „Spoločne sme tiež skúmali zmeny v stene hrudníkovej aorty pri jej rozšírení, tzv. aneuryzmy. Predbežné výsledky poukazujú na zmeny bielkovín v cieve, ktoré majú za následok jej oslabenie,“ teší sa mladý lekár.
V budúcnosti by výskumom mohol pomôcť k bezpečnejším transplantáciám tenkého čreva a ku včasnému odhaleniu rizika výdute (vypuklina) aorty. „Cievne a obehové ochorenia sú na prvom mieste úmrtnosti, preto je výskum v tejto oblasti veľmi potrebný. Ním a klinickou praxou chcem hlavne pomáhať pacientom,“ predsavzal si MUDr. Maretta. Vyhľadať ho môžete na Neurologickej klinike Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice, kde je v súčasnosti zamestnaný.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001