Dnes je pondelok 6. apríla 2020. Sviatok má Irena zajtra má sviatok Zoltán .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow NOVÝ ČAS: V Košiciach vlani prišlo na svet 4 552 novorodencov: Aké boli najkurióznejšie mená?
NOVÝ ČAS: V Košiciach vlani prišlo na svet 4 552 novorodencov: Aké boli najkurióznejšie mená? Formátovať pre tlač

15 január 2015    

Uverejnené: 12.01.2015
Autor: zk

Bude vari vojna? Tak sa aspoň hovorí, keď sa rodí viac chlapcov ako dievčat. V Košiciach to v roku 2014 dopadlo 2 308 : 2 244 v prospech mužského pohlavia.
V troch košických pôrodniciach dvoch nemocníc - Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) a v Šaci - vlani prišlo na svet aj 65 dvojčiat a 3 trojčatá. V hitparáde mien jasne dominovali Emy a Jakubovia, no často sa vyskytovali aj nositelia mien ako Liliana, Natália, Sofia, Adam, Alex či Samuel. Núdza však nebola ani o exotické mená.

Nad výberom mena pre dcérku si lámali hlavu aj šťastní rodičia Dušan (48) a Erika (30) Gregušovci. "Máme už dcéru Sofiu (3,5) a teraz sme spolu s manželom vyberali z troch mien. V hre boli Nina a Ema, no po dohode zvíťazila Liliana," prezradila usmiata mamička Erika z Košíc.

Zapisovateľka novorodencov v UNLP Anna Csorbová našla v knihe vskutku netradičné mená. Medzi inými sa tam objavil nositeľ značky vozidiel Bentley, ďalej Šóšanna, Wayn, ale upozornila aj na Oktávia, Gerlindu či Auróru! "Novorodenci môžu mať až tri krst­né mená, ale úradne sa používa to prvé," spomenula Csorbová.

Matrikárka v Šaci Zlatica Fabová v zozname mien našla aj Édena Istvána, Cailu, Adelynn, Alexandra Leva či Frídu. Napriek tomu sa podľa nej čoraz viac vracajú tradičné mená ako Ján alebo Hana. "Máme aj dosť nezosobášených párov. Ak je otcovstvo potvrdené už pred narodením dieťaťa, po rodný list potom môže prísť len sám otecko," uviedla matrikárka.

Informácie pre rodičov

Na vydanie rodného listu treba tieto doklady - rodičia manželia: sobášny list, občiansky preukaz oboch rodičov; slobodná matka: rodný list, OP; rozvedená matka: rozsudok o rozvode, OP; matka vdova: úmrtný list manžela, OP. Otcovstvo možno u rozvedenej matky alebo vdovy určiť až po uplynutí 300 dní od nadobudnutia rozhodnutia o rozvode, resp. od úmrtia manžela. Na matrike sa otcovstvo k dieťaťu určuje až po dovŕšení 18 rokov oboch rodičov.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001