Dnes je pondelok 6. apríla 2020. Sviatok má Irena zajtra má sviatok Zoltán .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow PLUS JEDEN DEŇ: Otrávili sa na štadióne
PLUS JEDEN DEŇ: Otrávili sa na štadióne Formátovať pre tlač

26 január 2015    

Uverejnené: 20.1.2015

Slovensko Čaňa v okrese Košice bola v pohotovosti

ČAŇA/KOŠICE - Na zimnom štadióne v Čani v okrese Košice unikol nebezpečný oxid uhoľnatý. V košických nemocniciach skončilo 32 ľudí.

Zimný štadión v Čani využívajú na verejné korčuľovanie či hokejové tréningy. V nedeľu večer tam hrali hokejový zápas, keď začala unikať nebezpečná látka. "Išlo o koncentráciu podľa predpokladu oxidu uhoľnatého, zdroj zatiaľ nebol určený," informoval krajský operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru v Košiciach. Na štadióne bolo v tom čase asi 90 ľudí. Niektorí z nich sa začali sťažovať na bolesti hlavy, závraty a podaktorí dokonca aj odpadli. Priotrávených ľudí hasiči sústreďovali v blízkej futbalovej hale a ich počet bol minimálne 40. V nemocnici v košickej Šaci hospitalizovali 11 pacientov intoxikovaných oxidom uhoľnatým, ich stav je v súčasnosti stabilizovaný. Poskytli im liečbu kyslíkovou terapiou v hyperbarickej komore. Pacienti mali podľa medicínskeho riaditeľa 1. súkromnej nemocnice Jána Slávika v krvi rôznu hladinu oxidu uhoľnatého, najvyššia hodnota bola 19 percent. Ďalší ľudia skončili aj v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura. "Ošetrili sme 21 pacientov. Sťažovali sa na bolesti hlavy, nevoľnosť, u niektorých došlo aj ku kolapsovému stavu. Takmer všetci inhalovali kyslík a na krátkodobú hospitalizáciu sme prijali troch s ľahšou formou otravy kysličníkom uhoľnatým," uviedla hovorkyňa Ladislava Šustová. Zimný štadión otvorili v decembri 2012.

Čo je oxid uhoľnatý

Bezfarebný plyn bez chuti a zápachu. Je značne jedovatý. Otrava oxidom uhoľnatým sa prejavuje najčastejšie bolesťami hlavy, závratmi, hučaním v ušiach, sčervenaním v tvári, bolesťami končatín, búšením srdca. Ide o jed, ktorý zapríčinil pravdepodobne najviac otráv v histórii ľudstva. K významnému uvoľneniu oxidu uhoľnatého u nás došlo vo Východoslovenských železiarňach 27. októbra 1995. Zomrelo 11 ľudí.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001