Dnes je pondelok 6. apríla 2020. Sviatok má Irena zajtra má sviatok Zoltán .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow RÁDIO REGINA: Unikajúci plyn na štadióne v Čani
RÁDIO REGINA: Unikajúci plyn na štadióne v Čani Formátovať pre tlač

27 január 2015    

Vydielané: 19.1.2015; 12:00; Žurnál Rádia Regina
Redaktorka: Tonka Dešková

Jana Holéciová, moderátorka: "Teraz zaraďujeme avizovaný príspevok o otrave oxidom uhoľnatým. Pripomíname, že na zimnom štadióne v Čani v okrese Košice-okolie došlo včera večer k úniku tejto látky. Desiatky prítomných ľudí sa sťažovali na závrat a bolesti hlavy v košických nemocniciach skončilo spolu tridsaťjeden z nich. Väčšinu do polnoci prepustili domov. V nemocnici Košice-Šaca zostalo na pozorovaní jedenásť pacientov, v košickej Univerzitnej nemocnici traja. Domov by ich mali prepustiť najneskôr zajtra. Ako k úniku plynu došlo, zisťujú na mieste hasiči i kontrolné chemické laboratórium."

Tonka Dešková, redaktorka: "Na štadióne mohlo byť v čase udalosti približne deväťdesiat ľudí. Jedným z nich bol aj Vladimír Miľo."

Vladimír Miľo: "Najprv odpadol rozhodca a normálne dokončil sa ako hokejový turnaj, odovzdávali sa ceny. Ja som normálne odišiel zo štadióna. Mne nebolo nič. Až keď som prišiel domov, tak vtedy mi začalo byť trošku zle. V sanitke ma to prešlo. Musíme to absolvovať tú celu hyperbarickú komoru."

Tonka Dešková: "V košických nemocniciach hospitalizovali tridsaťjeden postihnutých. Jedenásti museli podstúpiť liečbu kyslíkom v hyberbarickej komore. Podľa riaditeľa 1. súkromnej nemocnice Košice–Šaca Jána Slavíka nikto z nich nebol v život ohrozujúcom stave. U dvoch pacientov zhodnotili stav ako vážnejší."

Ján Slavík, riaditeľ 1. súkromnej nemocnice Košice–Šaca: "Bola mierna kvalitatívna porucha vedomia. To bol jeden pacient, ktorý mal najťažšiu intoxikáciu, hodnota cez devätnásť percent. Bola doporučená následná hyperbarická komora, päť expozícií. By to bolo najideálnejšie pre nich byť hospitalizovaní tých päť–šesť dní."

Tonka Dešková: "Dvadsaťjeden pacientov liečili v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura. Hovorkyňa Ladislava Šustová."

Ladislava Šustová, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura: "U niektorých došlo aj ku kolapsovým stavom. Väčšina ľudí bola vyšetrená ambulantne a takmer všetci podstúpili liečbu kyslíkom. Na krátkodobú hospitalizáciu boli prijatí traja pacienti s ľahšou formou otravy kysličníkom uhoľnatým, ktorých v priebehu dňa prepustíme domov."

Tonka Dešková: "Oxid uhoľnatý sa viaže na krvné farbivo hemoglobín a ten stráca schopnosť prenášať kyslík do ľudského organizmu. Pacient upadá do bezvedomia a ak nie je ošetrený správne a včas, môže otrava spôsobiť aj smrť. Intoxikácia môže mať podľa Jána Slávika aj dlhodobejšie účinky."

Ján Slávik: "Najťažšie následky z toho sú neskoré a hlavne neurologické následky, či už nejaká strata pamäti, problémy so sústredením, bolesti hlavy, eventuálne ťažkosti so psychikou. Môže sa prejaviť trvalo, preto je dôležitá tá liečba v hyperbarickej komore."

Tonka Dešková: "Podľa košických hasičov neboli hráči ani diváci v Čani vystavení dlhodobým účinkom oxidu uhoľnatého. Podľa zisťovateľa príčin požiarov Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Tomáša Berzéteia išlo o jednorázovú vysokú koncentráciu."

Tomáš Berzétei, zisťovateľ príčin požiarov Okresného riaditeľstva HaZZ: "Rozdeľujú sa hodnoty dlhodobej expozície, jednorázová vysoká koncentrácia. Predpokladáme, že tu bola vysoká koncentrácia. Tí ľudia boli počas celého turnaja vystavení postupnému nárastu, až kým neprišlo ľuďom zle, vtedy sa v podstate začalo s evakuáciou. Boli privolané záchranné zložky."

Tonka Dešková: "Majiteľom zimného štadióna je obec Čaňa. Podľa starostu Michala Rečku príčiny úniku zatiaľ známe nie sú."

Michal Rečka, starosta obce Čaňa: "V súčasnej dobe prebieha troje nezávislé merania. Zatiaľ ešte nie je identifikované, z čoho mohla vzniknúť táto závada. Akonáhle sa identifikuje z čoho vznikla závada, tak sa hneď to odstráni, aby mohol ďalej štadión fungovať. Ale zatiaľ nevieme zistiť, čo bolo príčinou tej zvýšenej koncentrácie."

Tonka Dešková: "Zimný štadión v Čani postavili v roku 2012. Využíva sa na verejné korčuľovanie a mládežnícky hokej."

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001