COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je streda 20. januára 2021. Sviatok má Dalibor zajtra má sviatok Vincent .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow KORZÁR: Na zem padajú starší
KORZÁR: Na zem padajú starší Formátovať pre tlač

09 február 2015    

Uverejnené: 05.2.2015
Redaktorka: Katarína Gécziová

Košičania v posledných dňoch padajú skôr pri pošmyknutí na klzkých schodoch ako na chodníkoch.

Štyridsaťdva ľudí po pošmyknutí na snehu – vrátane športovcov – ošetrili počas včerajšieho dňa do osemnástej hodiny na traumatologických ambulanciách Univerzitnej nemocnice L. Pasteura. Prevládali ľahšie zranenia ako zlomeniny zápästí, pomliaždenia a podvrtnutia kĺbov, ale aj narazené chrbty a poranenia hlavy. Pády si vyžiadali aj závažnejšie úrazy ako zlomenina stehennej kosti alebo chrbtice. Primár oddelenia urgentného príjmu Zoltán Sidor vysvetľuje, že najmä zlomeniny zápästí sú typické pri pádoch po pošmyknutí na zasneženom alebo zaľadnenom chodníku.

Na sneh doplácajú seniori

Pracovníci oddelenia vo viacerých prípadoch ošetrovali ľudí, najmä dôchodcov, ktorí stratili rovnováhu na nedostatočne očistených schodoch. Pády na schodoch sa zvyčajne končia ťažšími úrazmi. Práve starší ľudia pritom utrpia vážnejšie zlomeniny, ktoré je nutné operovať a niekedy po nich ostávajú trvalé následky. Druhá častá kategória pacientov v zimnom období sú športovci. Na urgentnom oddelení ošetrili napríklad jedného lyžiara s vylomeným prstom, jednu zlomeninu kľúčnej kosti a otca, ktorý si pri sánkovaní s dieťaťom rozbil čelo. V pondelok sa pri lyžovačke na Kojšovke zranil 10-ročný lyžiar. Chlapec pri páde utrpel poranenia nohy a ramena. Zo Zlatej Idky s ním na kliniku úrazovej chirurgie na Rastislavovej ulici priletel záchranársky vrtuľník.

Z kostola do nemocnice

Sidor konštatuje, že úrazov je v tomto období v porovnaní s minulosťou menej. Spomína si na jednu službu spred niekoľkých rokov, keď na úrazovú kliniku prišlo postupne približne 50 pacientov so zlomeným zápästím. Ľudia po rannej bohoslužbe vychádzali z kostola, na zemi sa vytvorila poľadovica, na ktorej popadali. Odvtedy sa podľa primára situácia s takým množstvom pacientov nezopakovala. Vážnu dohru majú niekedy i športové úrazy. Jeden lyžiar si zlomil chrbticu a ochrnul. V minulosti ošetrovali lekári počas jednej služby trikrát pacienta v podnapitom stave. Zakaždým spadol a udrel si pritom hlavu. Posledný pád sa mustal osudným, neprežil ho.

Radšej doma

"Apelujem najmä na starších ľudí, aby minimalizovali počas sneženia alebo poľadovice svoj pobyt vonku. Ak vidia, že je nepriaznivé počasie, radím, aby z domu vychádzali len v nutných prípadoch a pritom používali pomôcky pri chôdzi, ako je vychádzková palica," dodáva primár. Zároveň nezabúdajte držať ruky von z vreciek a používať pevnú obuv s protišmykovou podrážkou.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001