Dnes je pondelok 6. apríla 2020. Sviatok má Irena zajtra má sviatok Zoltán .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow KORZÁR: Dospelým kradne zrak zákal
KORZÁR: Dospelým kradne zrak zákal Formátovať pre tlač

30 marec 2015    

Uverejnené:12.3.2015
Redaktorka: Katarína Gécziová

Strácate periférne videnie alebo máte nutkanie na zvracanie? Telo tak môže signalizovať očné ochorenie glaukóm.

Prevencii proti tomuto ochoreniu sa očné ambulancie venujú pri príležitosti Svetového týždňa glaukómu nazývaného i zelený zákal. Bezplatne vyšetriť vnútroočný tlak si nechala v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košičanka Agnesa Oravská. Prehliadku v glaukómovej ambulancii združenej tkanivovej banky absolvovala neplánovane, pretože do nemocnice prišla kvôli inému vyšetreniu. "V čakárni som sa o bezplatnom vyšetrení zraku dočítala z novín. Keďže očná ambulancia bola blízko, využila som to a spojila dve veci naraz." Vyšetrenie ukázalo, že oči pani Agnesy sú v poriadku. Metóda je bezbolestná, trvá niekoľko sekúnd.

Pomalé a bezbolestné

Niekoľkým pacientom preventívna prehliadka odhalila, že majú hraničné alebo i vyššie očné tlaky. To môže byť predzvesťou glaukómu. "Ide o ochorenie, ktoré je nebezpečné pre svoj pomalý a bezbolestný vývoj. Pritom môže viesť k poškodeniu zraku a nakoniec v najhorších prípadoch aj k slepote," vysvetľuje oftalmologička Erika Kočková dôvody, pre ktoré je dobré prevenciu nepodceňovať. Vzhľadom na začiatočný priebeh ochorenia pacient ani nemusí vedieť, že ho má. "Prichadzajú k nám, keď si všimnú výpadky v periférnom videní. V niektorých akútnych prípadoch môže dôjsť k náhlemu vzostupu vnútroočného tlaku, vtedy majú červené a bolestivé oči, pocity vracania." Ochorenie sa najčastejšie potvrdí u ľudí po štyridsiatke, ale výnimkou nie sú ani vyše 20-roční pacienti.

Ešte dnes

Bezplatne si skontrolovať oči môžete ešte dnes v čase od 9.00 do 14.00 v nemocnici na Rastislavovej ulici (očná ambulancia - 5. pavilón a 28. pavilón, glaukómová ambulancia - 1. pavilón). V pondelok sa do preventívnej akcie zapojila 1. súkromná nemocnica Košice – Šaca. Za štyri hodiny vyšetrili vyše 150 pacientov. Medzi rizikové faktory patria zvýšený vnútroočný tlak, vek najmä po 40. roku, cievne ochorenia, cukrovka a dlhodobé užívanie kortikoidov, ale aj migrény.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001