Dnes je pondelok 6. apríla 2020. Sviatok má Irena zajtra má sviatok Zoltán .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow KOŠICE DNES: Spánok novorodencov v nemocnici spoľahlivo monitorujú
KOŠICE DNES: Spánok novorodencov v nemocnici spoľahlivo monitorujú Formátovať pre tlač

04 máj 2015    

Uverejnené: 28.4.2015
Redaktorka: Viera Horniaková

Spánok novorodencov na Neonatologickom oddelení UN LP na Rastislavovej ulici v Košiciach už stráži viac spoľahlivých prístrojov. V týchto dňoch pribudli ďalšie dva monitory dychu, ktoré dokážu u dojčiat včas odhaliť hrozbu syndrómu náhleho úmrtia (SIDS).

Podľa hovorkyne nemocnice Ladislavy Šustovej, neonatológia ich získala darom od Nadácie Križovatka, ktorá ich zakúpila z verejnej zbierky. V súčasnosti majú na oddelení k dispozícii už 12 monitorov dychu. „Ako jediná nadácia na Slovensku sa venujeme problematike syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, ktorý prichádza bez akéhokoľvek varovania. Prvotným signálom je zastavenie dýchania a tieto prístroje sú jedinou účinnou a spoľahlivou prevenciou,“ uviedla správkyňa nadácie Táňa Tomasch.
Monitor zaznamenáva pohyby dieťaťa, ktoré sa elektronicky prenášajú do kompaktného mikroprocesora. Z diaľky viditeľné blikajúce zelené svetlo signalizuje, že s bábätkom je všetko v poriadku. „Ak sa však dýchanie dieťaťa zastaví na 20 sekúnd alebo sa spomalí na menej ako 10 dychových pohybov za minútu, zapne sa zvuková aj vizuálna signalizácia a naši neonatológovia zasiahnu,“ vysvetlila princíp monitorovania primárka oddelenia Božena Pšeničková.
Snímač je absolútne bezpečný, nie je napájaný na telo ani plienku dieťaťa. Podložky sú plnené prírodným krištáľom a môžu sa vložiť aj pod 15 centimetrový matrac. „Pri odchode z pôrodnice si môžu rodičia za poplatok požičať prístroj domov. Monitory zapožičiame aj matkám, ktoré porodia v iných pôrodniciach,“ doplnila primárka Pšeničková.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001