Dnes je pondelok 6. apríla 2020. Sviatok má Irena zajtra má sviatok Zoltán .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow PLUSKA.SK: Košické bábätká sú v bezpečí, nové prístroje im strážia dych
PLUSKA.SK: Košické bábätká sú v bezpečí, nové prístroje im strážia dych Formátovať pre tlač

04 máj 2015    

Uverenené: 28.4.2015
Zdroj: SITA

Až dvanásť prístrojov na monitorovanie dýchania stráži v košickej nemocnici L. Pasteura (UNLP) pokojný spánok novorodencov. Technika má zabrániť syndrómu náhleho úmrtia dojčiat.

Spánok novorodencov na Neonatologickom oddelení Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) na Rastislavovej ulici v Košiciach stráži viac prístrojov. Ako informovala hovorkyňa košickej univerzitnej nemocnice Ladislava Šustová, neonatologické oddelenie má v súčasnosti k dispozícii 12 monitorov dychu.

Posledné dva získali v týchto dňoch od Nadácie Križovatka, ktorá ich kúpila z verejnej zbierky. "Ako jediná nadácia na Slovensku sa venujeme problematike syndrómu náhleho úmrtia, ktorý prichádza bez akéhokoľvek varovania. Prvotným signálom je zastavenie dýchania a tieto prístroje sú jedinou účinnou a spoľahlivou prevenciou. Z toho dôvodu sme ich kúpili a darovali aj univerzitnej nemocnici v Košiciach," povedala Táňa Tomasch, správkyňa Nadácie Križovatka, ktorá spolupracuje s týmto neonatologickým oddelením od roku 2007.

Zelená je dobrá
Monitor zaznamenáva pohyby dieťaťa, ktoré sa elektronicky prenášajú do kompaktného mikroprocesora. "Blikajúce zelené svetlo, ktoré zreteľne vidno aj z diaľky, signalizuje, že je všetko v poriadku. Ak sa však dýchanie dieťaťa zastaví na 20 sekúnd, alebo sa spomalí na menej ako 10 dychov za minútu, zapne sa zvuková aj vizuálna signalizácia a naši neonatológovia zasiahnu," vysvetlila princíp monitorovania primárka Božena Pšeničková.
Dodala, že monitor je veľkým pomocníkom aj pri odhalení iných problémov, ktoré sa u bábätiek môžu prejaviť napr. plytkým dýchaním či apnoickými pauzami.
"Pri odchode z pôrodnice si môžu rodičia za poplatok požičať prístroj domov. Monitory požičiame aj matkám, ktoré porodili v iných pôrodniciach. Sme veľmi radi, že vďaka tomuto daru môžeme vyjsť v ústrety našim pacientom," doplnila Pšeničková.

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (Sudden infant deathsyndrome - SIDS) je diagnóza, ktorú lekári stanovia, žiaľ, až po smrti dieťaťa. Spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zastavením dychu v spánku bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov. Postihuje dojčatá v prvom roku života.

Nevysvetliteľná smrť
Presná príčina syndrómu doposiaľ nie je známa. Pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Na vzniku sa môže podieľať viac rizikových faktorov, hlavným je fajčenie, užívanie liekov, drog a alkoholu v tehotenstve, nízka pôrodná hmotnosť alebo predčasne narodené deti, dvojčatá, prehriatie dieťaťa, vlhké prostredie, pasívne fajčenie, výskyt SIDS v rodine (častejší je u chlapcov ako u dievčat).

Predpokladá sa, že určité riziko môže predstavovať aj vek matky pri pôrode, a to menej ako 20 rokov. Zastavenie dýchania môžu spôsobiť aj prekážky v dýchacích cestách, spánok v polohe na brušku, spánok s rodičmi, vankúš, prikrývky či hračky na tvári.

Riziko SIDS zvyšuje tiež oslabenie detského organizmu v dôsledku infekčnej choroby, horúčky, poruchy tráviaceho traktu, neurologické príčiny, poruchy koordinácie srdcovej činnosti a najmä choroby dýchacích ciest.

K syndrómu náhleho úmrtia najčastejšie dochádza počas spánku od polnoci do rána, častejšie v zimných mesiacoch. V európskych krajinách sa udáva výskyt SIDS u 1-4 detí z 1 000. Na Slovensku postihuje 0,6 – 1,8 dieťaťa z 1 000 detí

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001