Dnes je nedeľa 5. apríla 2020. Sviatok má Miroslava zajtra má sviatok Irena .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow KOŠICE DNES: Malému Nikolasovi pes odhryzol z ucha. Košickí chirurgovia mu ho “opravili”
KOŠICE DNES: Malému Nikolasovi pes odhryzol z ucha. Košickí chirurgovia mu ho “opravili” Formátovať pre tlač

14 máj 2015    
Uverejnené: 7.5.2015
Redaktorka: Viera Horniaková

Pred dvomi týždňami na Klinike plastickej, rekonštrukčnej  a estetickej  chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach sa operačnému tímu pod vedením MUDr. Marianny Zábavníkovej, PhD. podarila unikátna operácia. Zložitou a náročnou kombináciou operačných techník a využitím viacročných skúseností zrekonštruovali ušnicu chlapčeka, z ktorej mu časť odhryzol pes.

Útok argentínskej dogy na vtedy šesťročného Nikolasa v Malženiciach v okrese Trnava bol pred dvomi rokmi značne medializovaný a na Slovensku rozvíril diskusiu o sprísnení podmienok chovu psov. Na chlapca zaútočila mladá doga zo susedného rodinného domu, ktorú chlapec poznal a ktorej šteniatka spoza plota predtým hladkal. „Chcel som jej hodiť loptičku, ale ona na mňa zaútočila,“ spomína si dnes už 8-ročný Nikolas, ktorému sa náhle zmenil život.
Pes ho pohrýzol po celom tele a spôsobil vážne zranenia. Liečili ho v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave. Teraz mu následky poranení pomáhajú odstraňovať košickí špecialisti. Rany sa totiž zacelili, ale jazvy ostali. A, pochopiteľne, rodičia nechcú, aby chlapcov život komplikoval viditeľný hendikep. Nedoriešený ostal najmä problém s chýbajúcou časťou uška.
„Pol roka sme boli na Kramároch, absolvovali sme dve transplantácie, stále sa to nehojilo. Pomohla až hyberbarická komora,“ rozpovedala nám Nikolasovu tortúru jeho mama Žaneta, keď tento týždeň prišla so synom do Košíc na pooperačnú kontrolu. „Plastický chirurg na Kramároch, ktorý mu odhryznutú časť uška všil do brušnej steny, však medzitým odtiaľ odišiel. Keď som sa s ním po čase spojila, povedal mi, že nikomu na Slovensku si to nemáme dávať urobiť, iba doktorke Zábavníkovej.“
Tak sa malý pacient zo západného Slovenska dostal do Košíc.

„Nebolo to jednoduché, veľmi sme zvažovali, čo robiť, ale zavolali sme pani doktorke a boli sme šťastní, že nás hneď zobrala a upokojila, že sa to dá urobiť,“ dodala Nikolasova mama. Priznala, že bola na pokraji zúfalstva, ale chlapcova guráž jej dávala silu: „Má silnú povahu. Báli sme sa, že z toho bude mať traumu, ale nemal. Chlapcom ukazoval, ako má uško v brušku a všetci boli z toho paf,“ dodala už s úsmevom pani Žaneta.

Faktom je, že terajší prváčik Nikolas pre zdravotné problémy ešte nemôže riadne chodiť do školy. Kvôli opatrnosti sa vonku veľmi hrať nemôže, zatiaľ sú jeho najobľúbenejšou hračkou autíčka. Na dogu, ktorá mu vážne zasiahla do života, sa síce hnevá, ale jeho lásku k psom ani hrozná skúsenosť neoslabila. „Z malých psíkov nemám strach, doma máme dve čivavy a jednu yorkshirku – Enžinku, Darlušku a Nancynku,“ pochválil sa chlapec s iskričkami v očiach. Pani Žaneta, matka troch detí, dnes už nerada spomína na to, čo sa udialo v októbri 2013. „Písali o nás včeličo, prečo som na chlapca nedávala pozor, ale keď sa to stalo, dcéry boli na ulici, ja do troch minút. Bola som sklamaná, ako ľudia človeka rýchlo odsúdia, hoci nepoznajú okolnosti. Chlapec sa normálne bicykloval, bola to proste nešťastná náhoda.“

Je rada, že chlapec je z najhoršieho vonku a pobyt v „starej“ košickej nemocnici ich príjemne prekvapil: „Sestričky boli úžasné, park ohromný, chodili sme sa prechádzať dopoludnia aj poobede. Neviem si to tu vynachváliť. V Bratislave sme boli zavretí na izbe skoro celý čas.“ Na Nikolasa teraz čakajú len posledné kontroly a po nejakom čase doriešenie problému s chýbajúcimi vláskami. Ako nám Nikolasova mamka povedala, aj v tejto otázke sa na základe dobrých skúseností spoliehajú na doktorku Zábavníkovú.

REKONŠTRUKCIA, AKÁ NEMÁ ZATIAĽ NA SLOVENSKU OBDOBU
Rekonštrukcia Nikolasovej ušnice prebiehala ako jednoetapová operácia a trvala necelé dve hodiny. Ide o veľký posun, pretože doteraz si bežný postup v takom prípade vyžadoval až štvoretapové výkony, prebiehajúce v rozpätí aj viac než 12 mesiacov.
Dôležitý bol aj prvotný postup bratislavských lekárov, ktorí zachránili chlapcovu ušnicu tým, že mu odhryznutú časť chrupavky vložili do brušnej steny. Bolo to potrebné, aby sa pred plastickou operáciou dobre zregenerovala v prekrvenom brušnom tkanive.
„Unikátnosť našej operácie spočívala v tom, že rekonštrukcia prebehla naraz, iba počas jedného sedenia, a nie na viacero etáp. S využitím všetkých známych operačných techník a pri využití zachovanej chrupavky v brušnom tkanive to bol prvý prípad svojho druhu na Slovensku,“ zhrnula pre košice:dnes medicínsky význam Nikolasovej operácie MUDr. Marianna Zábavníková, PhD.
Vôbec pritom nešlo o jednoduchú záležitosť. Veľkou výhodou podľa doktorky Zábavníkovej bolo, že sa podarilo amputovanú časť zachovať, pretože chrupavku, ako majú ľudské ušnice, je veľmi ťažké vyrobiť. Napriek pokroku v rekonštrukčnej medicíne je nesmierne náročné vyrobiť niečo tak elastické a tenučké ako ľudská ušnica. Nehovoriac o tom, že na náhradu je potrebné zobrať materiál z tela.
„Tieto rekonštrukcie sa robia z rebier a na to, aby sa vyrobila celá ušnica, sú potrebné časti z troch rebier. Je to nielen invazívne, ale aj časovo náročné. Takéto operácie bežne trvajú vyše štyroch hodín,“ pripomenula úskalia plastickej chirurgie doktorka Zábavníková.
Doteraz sa bežne vo svete robia rekonštrukcie ušníc tak, že „kostra“ ušnice sa vytvaruje z rebrových chrupaviek a následne vkladá pod kožu v mieste ucha. Na to, aby sa vhojila a dobre zrástla, je potrebný čas. Ďalšia operácia je potrebná, aby sa vrastená ušnica odpojila od zadnej plochy, na čo je potrebná ďalšia operácia. Obnaženú časť je opäť potrebné prekryť kožným transplantátom.
Niekedy si ďalší operačný zákrok vyžaduje úprava „správneho“ odstávania ušnice. Takýto klasický trojetapový spôsob rekonštrukcie zvyčajne trvá rok, niekedy aj viac. Od toho všetkého ušetrila doktorka Zábavníková, ktorá bola okrem iného aj krajskou odborníčkou v odbore platickej chirurgie, malého Nikolasa: „Na to, aby sme to mohli urobiť inak, bolo potrebné zaužívaný postup inovovať. Bola tu nová možnosť použiť fasciálny lalok, čiže povrchovú blanu, ktorá prekrýva spánkový sval v mieste nad ušnicou. Pomocou neho sa nám podarilo urobiť bohato zásobený kryt pre rekonštruovanú časť. Z trojštádiovej rekonštrukcie sme tak urobili jednoštádiovú.“
Vysvetlila nám, že síce existujú aj iné možnosti rekonštrukcie ušníc, napríklad s využitímumelých biomateriálov. Sú esteticky dokonalé a šetria čas, ale na rozdiel od pravej ľudskej chrupavky, sú na pohmat aj neprirodzene tvrdé. Výhoda použitia vlastného tkaniva je preto nepochybná. Poslednou možnosťou je protéza, tá sa však používa najmä u starých ľudí.
Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001