COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 27. februára 2021. Sviatok má Alexander zajtra má sviatok Zlatica .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow V. Čislák: „Sme svedkami prvého protestu proti zvýšeniu miezd zdravotníckych pracovníkov“
V. Čislák: „Sme svedkami prvého protestu proti zvýšeniu miezd zdravotníckych pracovníkov“ Formátovať pre tlač

15 január 2016    

Rovnako ako v predchádzajúcich dňoch, aj dnes Ministerstvo zdravotníctva SR zdôrazňuje, že kolaps zdravotníctva na Slovensku v žiadnom prípade nehrozí. Aktuálna situácia, ktorá sa týka výpovedí sestier, je organizovaná funkcionárkami, ktoré majú politické pozadie aj ambície. Ministerstvo ich verejne vyzýva, aby neklamali a nezastrašovali pacientov.

Zdravotná starostlivosť je vo FNsP J. A. Reimana v Prešove, ako aj vo FN Žilina poskytovaná,  pričom na Slovensku je dnes  vo výpovedi 2,3 % zo všetkých sestier, ktoré na Slovensku pracujú. A toto percento každý deň klesá. Výpovede sestier majú už dnes vyslovene lokálny rozmer, nemocnice v Trnave, Trenčíne, Martine a Košiciach situáciu k 1. februáru zvládnu bez akýchkoľvek zmien a obmedzení pre pacientov.

„Apelujeme na zástupkyne sestier, aby prestali s bezdôvodným zastrašovaním verejnosti, zároveň však vďaka patrí všetkým sestrám, ktoré pacientov neopustili a poskytujú im zdravotnú starostlivosť“, povedal predseda Výboru pre zdravotníctvo  NR SR Richard Raši.

Minister zdravotníctva Viliam Čislák opätovne pripomína, že sestrám sa platy neznížia, naopak – budú sa zvyšovať.  Cez  média je však verejnosť zavádzaná, o čom svedčí napr. aj  včerajšie vyjadrenie sestry zo Žiliny, ktorá v médiách uviedla, že „ ide s platom dole o dvesto eur“.  Takéto tvrdenie minister Čislák považuje za klamstvo:
„ Pripomínam, že priemerná mzda sestier v tejto nemocnici a aj ostatných štátnych nemocniciach je 1 100 eur a žiadnej sestre sa plat nezníži, dokonca v niektorých prípadoch pôjde hore. Práve sestra, ktorá sa v médiách klamlivo vyjadrovala, tak jej plat v žiadnom prípade dole nepôjde -  má to garantované vo svojom platovom dekréte. Sestry, ktoré pracujú na  pozícií, ako  daná sestra a majú odrobené toľko ako ona, majú plat 1200 eur.“

Ministerstvo zdravotníctva denne monitoruje situáciu a je v kontakte s riaditeľmi jednotlivých nemocníc. Naďalej platí, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie je a nebude ohrozené.

Vzhľadom na to, že sestry uvádzajú, že pôjdu pracovať do Českej republiky, kde viac zarobia, tak podľa dostupných údajov aj v ČR sa platy sestier líšia podľa toho, či ide o súkromnú, alebo krajskú nemocnicu ( štátnu).

Priemerná mzda zdravotnej sestry najvyššia v ČR ( krajské nemocnice ) 1055 eur
Priemerná mzda zdravotnej sestry najvyššia v SR ( štátna nemocnica ) 1100 eur
Priemerná mzda zdravotnej sestry súkromnej nemocnici v ČR 817 eur
Priemerná mzda zdravotnej sestry súkromnej nemocnici SR 780 eur

Realita je však taká, že od januára sa mzdy sestier na Slovensku zvyšujú  a  priemerná mzda sestier v SR bude okolo 1 100 eur.
 
„Sme svedkami historicky prvého štrajku zdravotníkov proti zvýšeniu miezd  všetkých zdravotníkov“, konštatoval minister zdravotníctva a doplnil: „Prácu sestier si vážime a preto vláda našla 55- mil. eur na zvýšenie ich miezd, ako aj platov všetkých zdravotníckych  pracovníkov na celom Slovensku. A to hovoríme o 30- tis. sestrách“.

Aktuálne údaje o výpovediach sestier – 14. januára 2016:

  výpoveď späť - vzatie prijatie nových
Poprad 0 124 5
Trnava 66 45 3
Žilina 185 31 12
Prešov 330 65 75
Košice 16 49 15
Trenčín 53 135 20
Martin 57 105  
SPOLU 707 554 130

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 15 január 2016 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001