Dnes je utorok 31. marca 2020. Sviatok má Benjamín zajtra má sviatok Hugo .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow Centrum preventívnej a športovej medicíny oslavuje prvé narodeniny
Centrum preventívnej a športovej medicíny oslavuje prvé narodeniny Formátovať pre tlač

12 jún 2007    

Centrum preventívnej a športovej medicíny Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice, ktoré je prvým pracoviskom svojho druhu na Slovensku, oslavuje v týchto dňoch svoje prvé narodeniny. Centrum vzniklo l. júna minulého roku na pôde Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice po reštrukturalizácii a rozšírení náplne činnosti Kliniky preventívnej  medicíny a telovýchovného lekárstva, ktorá sa v apríli 2006 transformovala z Kliniky  telovýchovného lekárstva s 25-ročnou históriou.

 Image

Foto: Dionýz Kiss

Vznik samostatného centra sprevádzala rozsiahla rekonštrukcia priestorov tak, aby zodpovedali súčasným nárokom – vymenili sa podlahy, zrekonštruovali sociálne zariadenia a chodba i všetky miestnosti dostali nové pestré maľovky. Len priame investičné náklady na stavebnú časť vyšli na bezmála pol milióna korún, pričom túto nemalú investíciu klienti a potenciálni pacienti FN L. Pasteura Košice veľmi ocenili. Vynovilo sa aj zariadenie a pribudli nové prístroje ako ultrazvuk na vyšetrenie vnútorných orgánov či  24–hodinové EKG Holterovo monitorovanie.

Centrum preventívnej a športovej medicíny teraz disponuje na slovenské pomery nebývalo širokým portfóliom preventívnych vyšetrení z ktorých odborníci  vyberú na základe zhodnotenia stavu klienta tú optimálnu "zostavu" šitú takpovediac jemu na mieru s cieľom zabezpečenia dôkladnej prevencie. Medzi klientov centra sa medzičasom zaradili mnohé významné osobnosti spoločenského i kultúrneho života a viaceré inštitúcie a firmy, medziiným spoločnosti ako Tempus Bawaria či Allianz.

• Každý štvrtý vyšetrený klient trpí na vysoký krvný tlak, každý tretí  má vysoký cholesterol

Zatiaľ čo v Západnej Európe a USA majú podobné pracoviská dlhú tradíciu, Centrum preventívnej a športovej medicíny Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice je prvým pracoviskom svojho druhu na Slovensku. Jeho ambíciou je prispieť predovšetkým k zlepšeniu neutešenej situácie čo sa týka úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia, ktorá je na Slovensku asi 2,5-násobne vyššia ako v krajinách Európskej únie.
 
Skúsenosti z mnohých krajín ukázali, že dôsledná identifikácia rizikových faktorov kardiovaskulárnych, ale i ostatných civilizačných ochorení a ich následná liečba (nielen farmakologická, ale aj úpravou životného štýlu, teda zmenou výživy a pohybových aktivít) vedie k badateľným výsledkom, vrátane predĺženia a skvalitnenia ľudského života. Spomínané hľadanie rizikových faktorov a ich liečba je jednou z hlavných úloh Centra preventívnej a športovej medicíny.
 
„Obrazne povedané rozdiel medzi pacientom s infarktom srdcového svalu a zdravým človekom je často len niekoľko sekúnd – asi jedna tretina srdcových úmrtí prichádza náhle, akoby z plného zdravia u ľudí, ktorí sú však chorí, len nemajú klinické prejavy choroby. Preto by i zdanlivo zdraví ľudia mali vyhľadať lekára - pretože platí staré známe pravidlo, že je ľahšie chorobám predchádzať ako ich liečiť,“ zdôrazňuje vedúci lekár Centra preventívnej a športovej medicíny Doc. MUDr. Daniel Pella, PhD.
 
Centrum preventívnej a športovej medicíny disponuje vysokokvalifikovaným tímom odborníkov, špičkovou medicínskou technikou i liečebnými metódami na spoľahlivé zvládnutie pacientov vo vysokom stupni rizika. Ide len o to, identifikovať toto riziko čo najskôr a adekvátne ho primeranými liečebnými postupmi znížiť.

„Mesačne vyšetríme 300 až 400 pacientov, pričom každý štvrtý vyšetrený človek trpí na vysoký krvný tlak, každý tretí má vysoký cholesterol, resp. zvýšenú hladinu tukov v krvi a  asi každý  desiaty cukrovku. Polovica z vyšetrených trpí nadváhou a tretina fajčí. Najhoršia je pritom kombinácia rizikových faktorov, napríklad, ak má niekto súčasne zvýšený cholesterol, vysoký tlak a je fajčiar, čo je v podstate bežný slovenský občan. Riziko vzniku infarktu je v takomto prípade 16-násobne vyššie oproti zdravému človeku bez týchto rizikových  faktorov,“ konštatuje Doc. MUDr. Daniel Pella, PhD.

Aj keď o prevencii v poslednej dobe už bežne hovorí nielen odborná, ale aj laická verejnosť, výskyt tzv. civilizačných ochorení, akými sú vysoký krvný tlak, ischemická choroba srdca, cukrovka či obezita, alarmujúco stúpa.

„Ľudia investujú nemalé peniaze do bezpečnosti svojho auta a uzatvárajú rôzne životné, či úrazové poistky,  no na ‚servisnú kontrolu‘ vlastnej telesnej schránky často zabúdajú. Pritom sa nejedná vždy len o priame finančné investície, ale často postačí zmena životného štýlu spojená s dostatkom pravidelnej fyzickej aktivity a optimálnym zložením potravy. Je nesmierne dôležité včas identifikovať rizikové faktory závažných ochorení, pretože ich včasným poznaním, prípadne úpravou alebo liečbou môžeme ich riziko podstatne znížiť, ba dokonca ich aj úplne eliminovať,“ zdôrazňuje vedúci lekár Centra preventívnej a športovej medicíny, podľa ktorého je ale potešujúce, že sa dá v poslednej dobe sledovať istý trend k zvýšenému záujmu o svoje zdravie, najmä u mladších vekových skupín a ľudí s vyšším vzdelaním. Tí si zrejme najlepšie uvedomujú, že prípadná strata alebo zmena pracovnej schopnosti determinuje zásadným spôsobom ich ďalší život.

• Čo znamená preventívna medicína

Preventívna medicína je vo svojej podstate zameraná na vyhľadávanie rizikových faktorov tzv. civilizačných ochorení (srdcovo-cievne ochorenia, najmä ischemická choroba srdca, cievne mozgové príhody, vysoký krvný tlak, cukrovka, onkologické ochorenia). Včasnou diagnostikou a liečbou týchto rizikových faktorov možno značne zlepšiť prognózu týchto jedincov, výrazne zlepšiť kvalitu života, v neposlednej miere zlepšiť aj fyzickú a psychickú výkonnosť. Aj športová medicína je v prvom rade preventívnou medicínou, preto je nemenej dôležitou úlohou Centra uplatniť nové chápanie športu v medicíne, ale i v každodennom živote.  
 

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 12 jún 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001