COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je streda 2. decembra 2020. Sviatok má Bibiána zajtra má sviatok Oldrich .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka
Rudolf Schuster slávnostne prezentoval svoju knihu nazvanú Profesor Ján Kňazovický Formátovať pre tlač

14 december 2009    

      Rudolf Schuster, prezident Slovenskej republiky v rokoch 1999-2004, autor cestopisov a literatúry faktu, vydal svoju v poradí 18. knihu tohto žánru nazvanú Profesor Ján Kňazovický. Slávnostná prezentácia novej knihy R. Schustera, ktorú organizovala Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice, sa uskutočnila v pondelok 14. decembra 2009 v Slovenskom technickom múzeu, Hlavná 88 Košice a zúčastnil sa jej predseda Národnej rady SR Pavol Paška, minister zdravotníctva SR Richard Raši, predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa, riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice Jaroslav Šajty a tiež predstavitelia cirkví, honorárni konzuli, riaditelia zdravotníckych zariadení a zdravotných poisťovní a ďalší predstavitelia verejného a kultúrneho života, vrátane zástupcov chirurgickej obce. Nechýbali ani príbuzní profesora Kňazovického a jeho  nasledovníci,  medziiným aj profesorov žiak, akademik Emil Matějíček.

Image

      Univerzitný profesor MUDr. Ján Kňazovický (27.10.1893 – 20.8.1987) bol nestorom československej i európskej chirurgie a dobre známy je nielen v zdravotníckych kruhoch, ale aj širokej laickej verejnosti. Bol zakladateľom košickej chirurgickej školy a najdlhšie aktívne pôsobiacim chirurgom na Slovensku - chirurgickú prax vykonával 67 rokov, pričom uskutočnil asi tridsaťtisíc operácií a ošetril okolo dvestotisíc pacientov.  Bol prvým dekanom Lekárskej fakulty v Košiciach a pôsobil aj ako riaditeľ Fakultnej nemocnice v Košiciach.
      Narodil sa v Ľubietovej neďaleko Banskej Bystrice, kde absolvoval stredoškolské štúdiá a bol mimoriadne nadaným študentom. Lekársku školu študoval v Kluži (Sedmohradsko), kde pracoval počas 1. svetovej vojny vo vojenskom lazarete a po promócii 1916 odišiel do Košíc. S praxou chirurga začínal na Ústave vojnových invalidov v Košiciach, kde si pod vplyvom svetoznámeho profesora Lichenberga osvojil a zdokonalil základy chirurgie a medicínske myslenie.
      Počas vyhlásenia Československej republiky, Maďarskej republiky rád a potom Slovenskej republiky rád pracoval ako lekár v radoch Červenej armády. Pri bojoch na Tise bol postrelený a po úspešnej operácii v Budapešti sa mohol vrátiť k práci lekárov župnej nemocnici v Székesfehérváre, neskoršie pracoval ako asistent na II. chirurgickej klinike v Budapešti . Do Československa sa vrátil až v roku 1922 po vyhlásení amnestie.
      Nastúpil pracovať na chirurgickú kliniku Štátnej nemocnice v Bratislave k profesorovi Kostlivému. Od roku 1930 pôsobil ako prednosta chirurgického oddelenia Štátnej nemocnice v Košiciach, ktoré bolo v tom čase s počtom 240 postelí najväčším chirurgickým oddelením na Slovensku. Popri práci lekára sa venoval aj vedeckej práci a v roku 1933 bol na habilitovaný na docenta. V roku 1938 sa stal riaditeľom Štátnej nemocnice v Košiciach, ktorú opustil po okupácii Košíc a prijal post prednostu chirurgického oddelenia Štátnej nemocnice v Martine. Po vojne sa vrátil znovu do Košíc, kde už zotrval natrvalo. Bol prvým dekanom novozaloženej pobočky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, z ktorej sa v roku 1959 stala samostatná fakulta novej Univerzity P. J. Šafárika.
      Profesor Ján Kňazovický aktívne operoval do svojich osemdesiatich piatich rokov a aj neskôr ešte viedol niekoľko operácií a denne chodieval do Fakultnej nemocnice na Rastislavovej ulici, s ktorou bol jeho život úzko spätý. Prísne dbal na to, aby bol pacient na prvom mieste a chorých nielen liečil, ale s nimi i rád ako lekár a človek hovoril. Vynikal nielen pracovnou ale aj životnou vitalitou, bol veľkým milovníkom prírody a i vo vysokom veku sa rád prechádzal po lese a tiež lyžoval - dokonca aj ako 93-ročný. V tomto veku tragicky zahynul.

F O T O G A L É R I A :

Image

 Image

Image

Image

Image

Image

Image

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 15 december 2009 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001