COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je streda 20. januára 2021. Sviatok má Dalibor zajtra má sviatok Vincent .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka
Pracovníci Kliniky úrazovej chirurgie prišili pacientovi odrezanú ruku – šťastný muž nešetrí chválou Formátovať pre tlač

25 január 2010    

Viac ako sedem hodín trvala operácia, pri ktorej pracovníci Kliniky úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice replantovali pravú hornú končatinu 33-ročnému pacientovi. Peter Giňovský si ju na sklonku minulého roka odrezal, keď pílil drevo na cirkulárke v mieste asi 10 centimetrov nad lakťovým kĺbom. Zranenie bolo navyše skomplikované tým, že amputát bol dorezaný pílou, pričom šlo o etažovité poranenie ciev a nervov. Ruku sa však podarilo prišiť späť a pacient dnes nešetrí chválou na adresu pracovníkov Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice.

Image
Prišitá ruka sa ujala a mladík dúfa, že sa časom vráti aj jej funkčnosť -
na snímke pacient s MUDr. Tomášom Ristvejom, ktorý ho operoval

„Najprv bolo potrebné ošetriť poškodené mäkké tkanivo, potom sa stabilizoval kostný skelet titánovou dlahou, spojili sme cievy, svalstvo a nervy a nakoniec sme prekryli kožným krytom všetky mäkké štruktúry. Okrem replantácie odrezanej končatiny bola potrebná aj takzvaná revaskularizácia poraneného predlaktia, kde došlo k poškodeniu ciev a nervov,“ vysvetľuje MUDr. Tomáš Ristvej, ktorý pacienta 13. decembra operoval. Všetky štruktúry sa skúsenému operatérovi podarilo spojiť a ruka sa ujala. Včerajšia kontrola ukázala, že hojenie prebieha normálne a pacient už mohol začať s intenzívnou rehabilitáciou.

„Verím, že časom sa mi podarí ruku rozcvičiť natoľko, že bude plniť všetky funkcie, ako pred  zranením, aj keď s istým obmedzením asi musím počítať. Som veľmi šťastný, že sa končatinu lekárom podarilo zachrániť, patrí im moja veľká vďaka, tá vďačnosť sa ani nedá vyjadriť slovami,“ konštatoval Peter Giňovský.

Podobných prípadov zaznamenajú pracovníci Kliniky úrazovej chirurgie FN L. Pasteura Košice niekoľko do roka. Takzvanú veľkú replantáciu (prišitie oddelených končatín) potrebuje každý rok asi päť pacientov a reavskularizáciu (spojenie prerušených ciev a nervov) okolo 15 až 20.

Image

 Image

Autor fotografií: Dionýz Kiss

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 28 január 2010 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001