Dnes je piatok 29. mája 2020. Sviatok má Vilma zajtra má sviatok Ferdinand .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka
I. interná klinika FNLP Košice poskytuje nastavenie na najmodernejšiu inzulínovú pumpu vo svete Formátovať pre tlač

16 apríl 2010    

Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice poskytujeme od začiatku tohto roka pacientom nastavenie na najmodernejšiu inzulínovú pumpu vo svete Paradigm Veo, ktorá sleduje glykémiu u diabetikov vo dne aj v noci  a v prípade nebezpečenstva hypoglykémie sa automaticky zastaví, to znamená, že prestane dávkovať inzulín. Táto pumpa pacientovi pomáha prispôsobovať sa flexibilne každodenným aktivitám,   prekonávať riziká, ktoré život prináša a chráni diabetika pred rizikom hypoglykémie a smrti, pretože práve hypoglykémia je jeden z najzávažnejších stavov, ktorý človeka s diabetom ohrozuje.  Nastavenie na najmodernejšiu inzulínovú pumpu realizujeme po vyšetrení lekárom v Centre pre liečbu diabetu inzulínovými pumpami pri I. internej klinike a po schválení nastavenia pacienta na túto pumpu zdravotnou poisťovňou.

Liečbe diabetikov pomocou inzulínovej pumpy a ich sledovaním sa vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice venujú lekári Centra pre liečbu diabetu inzulínovými pumpami, ktoré je súčasťou I. internej kliniky vedenej prof. MUDr. Ivicou Lazúrovou, CSc. Centrum  pre liečbu diabetu inzulínovými pumpami, vzniklo v roku 1999 a na inzulínovú pumpu nastavilo už vyše 300 pacientov z celého Slovenska a dokonca aj zo zahraničia,“ hovorí vedúci centra MUDr. Miroslav Paľko.

Diabetes mellitus, ľudovo nazývaný aj cukrovka, je chronické a doposiaľ nevyliečiteľné ochorenie, ktorého výskyt narastá neustále na Slovensku i celosvetovo. Preto dnes hovoríme o  cukrovke ako o epidémii tretieho tisícročia. Počet diabetikov sa v súčasnosti vo svete odhaduje na  140 miliónov a podľa prognostických štúdií sa o 25 rokov zvýši na 300 miliónov.

„Cieľom liečby diabetes mellitus je prevencia vzniku a vývoja akútnych a neskorých komplikácií tohto ochorenia a zlepšenie kvality života. Jednou z možností ako dosiahnuť čo najlepšie výsledky je popri intenzifikovanej inzulínovej liečbe aj liečba pomocou inzulínovej pumpy.  Liečba pomocou inzulínovej pumpy je možná a dostupná aj  na Slovensku, pričom inzulínové pumpy používané u nás patria v súčasnosti medzi celosvetovú špičku výrobkov určených na intenzifikovanú liečbu diabetu,“ vysvetľuje vedúci Centra pre liečbu diabetu inzulínovými pumpami pri I. internej klinike FN L. Pasteura Košice MUDr. Miroslav Paľko.

Centrum má personálne a technické vybavenie potrebné na liečbu inzulínovými pumpami. Zabezpečuje pravidelné monitorovanie parametrov kompenzácie diabetu, kontakt pacienta s lekárom počas 24 hodín a lôžkové zázemie pre prípad urgentnej hospitalizácie. V spolupráci s I. gynekologicko-pôrodníckou klinikou FN L. Pasteura Košice sa lekári venujú aj tehotným  pacientkám s gestačným diabetom a diabetom 1. typu. Súčasťou centra je aj poradňa pre liečbu inzulínovými pumpami kde sú sledovaní pacienti, ktorí sú liečení inzulínovou pumpou z Košického, Prešovského, ale aj iných krajov Slovenska. Venujú sa im lekári MUDr. Miroslav Paľko a MUDr. Ingrid Dravecká, PhD. Telefonické kontakty: 055/ 640 3500 a 640 3436.

„Pacientom popri inzulínových pumpách poskytujeme aj nepretržité sledovanie hladín cukru pomocou systému MiniMed Paradigm REAL-Time. Tento systém v súčasnosti umožňuje pacientom-diabetikom sledovať glykémie pomocou špeciálneho glukózového senzora nepretržite až 6 dní. Je to niečo podobné ako Holtermonitoring používaný v kardiológii, avšak sníma údaje až 6 dní,“ zdôrazňuje MUDr. Miroslav Paľko.


Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 16 apríl 2010 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001