Dnes je sobota 6. júna 2020. Sviatok má Norbert zajtra má sviatok Róbert .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka
Nový endoskopický prístroj pomáha odhaľovať nádory močového mechúra vo veľmi včasnom štádiu Formátovať pre tlač

23 apríl 2010    

Na Urologickom oddelení vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice pomáha pacientom už niekoľko týždňov nový endoskopický prístroj, umožňujúci odhaliť nádor v močovom mechúre špecifickým spôsobom. Endoskopické zariadenie na vyšetrenie močového mechúra modrým svetlom je zatiaľ jediné vo východoslovenskom regióne a je schopné identifikovať nádor už v štádiu, kedy ešte nie je diagnostikovateľný inými doteraz dostupnými metódami, teda inak neviditeľné nádory, pri použití bežného endoskopu. Zlepšením diagnostiky nádorov močového mechúra je možné zachytiť nádorový proces v čase, kedy je možné ochorenie úspešne liečiť.

„Toto výnimočné endoskopické zariadenie slúži na diagnostikovanie nádorov močového mechúra, ktoré bolo dosiaľ bežným endoskopickým prístrojom veľmi obtiažne alebo nemožné identifikovať. Jeho princíp spočíva v použití tzv. modrého svetla v endoskopickej diagnostike. Za pomoci špeciálnej látky, ktorá sa použije v močovom mechúre, umožní prístroj nádor odhaliť, pretože oblasť s nádorom fialovo svetielkuje. Samozrejme, kvôli potrebe použitia špeciálnej látky sa jedná o finančne náročnejšie vyšetrenie, ale pre pacienta má nesmierny význam, pretože vďaka možnosti rýchleho diagnostikovania sa dá nádor veľmi efektívne  liečiť,“ hovorí primár Urologického oddelenia Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice Doc. MUDr. Dušan Martinčok, CSc.
 
Prístroj na Urologickom oddelení FN L. Pasteura Košice používajú niekoľko týždňov a pomocou neho bolo vyšetrených  už niekoľko desiatok pacientov, u ktorých bol predpoklad existencie nádoru močového mechúra. U viacerých sa podozrenie potvrdilo a zariadenie tak prispelo k záchrane ich života.
 
„Vyšetrenie sa realizuje v celkovej anestézii zavedením endoskopického inštrumentária do močového mechúra cez močovú rúru, pričom je rýchle a  bezbolestné,“ dodáva Doc. MUDr. Dušan Martinčok, CSc.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 14 máj 2010 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001