COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je streda 20. januára 2021. Sviatok má Dalibor zajtra má sviatok Vincent .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka
Dermatovenerológovia FN L. Pasteura Košice sa v pondelok zapoja do Európskeho dňa melanómu Formátovať pre tlač

07 máj 2010    

Dermatovenerológovia Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice sa aj tento rok zapoja do Európskeho dňa melanómu, ktorý sa bude konať v pondelok 10. mája. V rámci siedmeho ročníka Melanoma Day vyšetria lekári dermatoskopom znamienka pacientov a v prípade zistenia akéhokoľvek kožného nádoru im navrhnú vhodný terapeutický postup. Melanoma day je medzinárodnou preventívno-osvetovou akciou, ktorá má upozorniť na možné riziká a zvýšiť v tomto ohľade povedomie verejnosti. Zároveň  má zlepšiť záchytnosť chorobných kožných zmien a jej cieľom je predchádzať vzniku zhubných nádorov, resp. ich odhaliť včas.

      Na Klinike  dermatovenerológie FN L. Pasteura Košice na Triede SNP č. 1 sa uskutočnia vyšetrenia na medziklinickej ambulancii na 8. poschodí monobloku (lôžková časť) 10. mája v čase od  9. do 14. hodiny.
      Na Oddelení dermatovenerológie FN L. Pasteura Košice na Rastislavovej 43 sa vyšetrenia uskutočnia na konziliárnej  ambulancii na VII. pavilóne 10. mája v čase od 12.00 do 13.00 hodiny - v miestnosti Okresnej melanómovej komisie. (Prípadne si môžete dohodnúť vyšetrenie znamienok v priebehu celého budúceho týždňa na čísle 055/ 615 2281, 2282).

Podľa slov prednostky Kliniky dermatovenerológie FN L. Pasteura Košice a krajskej odborníčky pre dermatovenerológiu Doc. MUDr. Jagienky Jautovej, PhD., súvisí vznik melanómu predovšetkým s prílišným slnením a mechanickým poranením kožných znamienok. Kožný pigment melanín sa vplyvom podráždenia môže zvrhnúť na najzhubnejší kožný nádor – melanóm, preto je namieste opatrnosť pri opaľovaní a podceňovať netreba ani príležitostné skontrolovanie kožných znamienok.

„Melanómy predstavujú asi tri percentá všetkých nádorov a sú najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi nádorov kože. Zvyčajne sa objavujú u mladých ľudí, ale postihnuté môžu byť aj deti a starší ľudia, predovšetkým svetlovlasí a so svetlou pokožkou. Počet zhubných nádorov kože v posledných rokoch hrozivo stúpa, pod čo sa pravdepodobne výrazne podpisuje prílišné slnenie. Preto je namieste prevencia a Európsky deň melanómu je dobrou príležitosťou nechať si skontrolovať znamienka odborníkom,“ konštatuje Doc. MUDr. Jagienka Jautová, PhD.


Význam kože pre človeka:

Koža je jedným z orgánov, nenahraditeľných pre život človeka – je prvou obrannou líniou, ktorá nás chráni pred mnohými rozličnými vplyvmi: pred ultrafialovým žiarením, prienikom toxických látok či stratou telesných tekutín. Ultrafialové lúče spôsobujú starnutie kože, ktoré sa prejaví až po rokoch. Preto je vhodné chrániť kožu pred slnkom či už oblečením, alebo kozmetickými prípravkami s UV faktorom. Zvláštnu pozornosť je potrebné venovať hnedým alebo čiernym kožným znamienkam, ktoré sú citlivé na podráždenie.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 14 máj 2010 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001