COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 27. februára 2021. Sviatok má Alexander zajtra má sviatok Zlatica .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka
Počet pacientov s kolapsom ošetrených v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice stúpol Formátovať pre tlač

12 júl 2010    

Počet pacientov s kolapsom a inými zdravotnými ťažkosťami z pretrvávajúcich horúčav v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice v týchto dňoch mierne stúpol. V internej ambulancii Centrálneho prijímacieho oddelenia UN L. Pasteura Košice na Rastislavovej 43 ošetrili  od piatku do dnešného rána štyroch pacientov po kolapse z tepla, troch ľudí s náhlou cievnou  mozgovou príhodou, pod ktorú sa mohli podpísať aj horúčavy a jedného pacienta so silnou dehydratáciou. Šlo zväčša o ľudí v dôchodkovom veku, z ktorých traja mali nad 80 rokov.

„Je tu badateľný nárast pacientov, pričom evidentne prichádzajú na ošetrenie najmä starší ľudia, ktorým teplo nejako uškodilo. Neraz sa pohybujú v čase najväčších páľav na priamom slnku, alebo nedodržujú pitný režim. Problémom je, že sa ľuďom v takomto teple nežiada jesť ani piť, avšak prijímať tekutiny by sme v teple mali aj vtedy, keď nepociťujeme smäd,“ zdôrazňuje zastupujúci primár Centrálneho prijímacieho oddelenia MUDr. Juraj Mózeš, podľa ktorého zvýšený počet pacientov so zdravotným ťažkosťami z tepla svedčí o tom, že niektorí ľudia extrémne horúčavy stále podceňujú.

„Treba si uvedomiť, že nebezpečný nie je len pobyt na slnku, ale aj zdržiavanie sa v prehriatych nevetraných miestnostiach. Či sa človek pohybuje vonku alebo vnútri, mal by prijímať v takýchto teplých dňoch veľa tekutín a piť ich tým viac, čím je aktívnejší. Tiež je dobré často sa ochladzovať vlažnou vodou, hlavne na zátylku. Odporúčam používať aj klimatizáciu, avšak rozdiel medzi teplotou vonku a vnútri by nemal byť veľmi veľký,“ radí MUDr. Juraj Mózeš.

V internej ambulancii Oddelenia urgentného príjmu UN L. Pasteura Košice na Triede SNP 1 ošetrili od piatku do pondelka 64 pacientov, z toho štyroch po kolapse z tepla, čo nie je vzhľadom na pretrvávajúce počasie veľa. Vo všetkých prípadoch šlo o vyššie vekové ročníky – všetko ľudí nad 70 rokov.  Ďalší desiati, naopak skôr mladší, boli ošetrení v súvislosti s alkoholom, s ktorým to predovšetkým muži napriek horúčavám zjavne preháňajú.

„Kedysi sme zaznamenávali v letnom období kolapsov oveľa viac, takže sa zdá, že osveta má svoj význam a ľudia dodržujú pitný režim lepšie než kedysi. To sa však už nedá povedať o striedmosti v alkohole. Pritom konzumovať alkohol je v horúčavách z viacerých dôvodov mimoriadne nebezpečné. Je totiž močopudný, v dôsledku čoho dochádza v organizme k strate tekutín. Spôsobuje tiež rozširovanie ciev, čím sa znižuje tlak krvi a krv sa zahusťuje, čím sa slabšie okysličuje mozog. Zároveň zvyšuje metabolizmus a produkciu tepla v organizme a znižuje prah citlivosti človeka na smäd. Preto je lepšie sa  alkoholickým nápojom v teplých dňoch vyhnúť,“ hovorí primár Oddelenia urgentného príjmu MUDr. Zoltán Sidor.

Lekári radia piť v týchto dňoch predovšetkým minerálne vody a bylinné čaje, pretože sladené sýtené nápoje smäd veľmi nezaženú. Piť by sme mali aj vtedy, keď nepociťujeme smäd - pocit smädu je už varovným signálom, že má telo deficit vody. Obmedziť by sme mali konzumáciu alkoholických, kofeínových a chinínových nápojov, vzhľadom na ich močopudný účinok. Tiež je namieste piť menej mlieka, kvôli tomu, že telo potrebuje vynaložiť veľa energie na jeho spracovanie. Obozretní by sme mali byť počas horúčav aj pri výbere jedálnička. Namieste je vyhnúť sa  konzumácii ťažkých jedál, jesť by sme mali hlavne veľa zeleniny a ovocia s vysokým obsahom vody ako sú uhorky, paradajky, melóny, broskyne a podobne.

 

Rady lekárov ako prežiť horúčavy:

- Vyhýbajte sa priamemu slnku v čase najväčších horúčav
- Pri pobyte vnútri dostatočne vetrajte miestnosti
- Dodržujte pitný režim – vypite minimálne 2 litre tekutín denne, najlepšie minerálne vody alebo bylinný čaj
- Pozor na konzumáciu alkoholu, kávy, čierneho čaju a toniku, ktoré odvodňujú
- Noste vzdušné odevy z prírodných materiálov, najlepšie svetlých farieb
- Chráňte si hlavu klobúkom alebo čiapkou


 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001